« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Rasti Almiri, deputetët të shkarkojnë Jovevskin me interpelancë
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë e..
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Ja çfarë ndodh me monedhat që hedhim në shatërvanë?
fare-ndodh-me-monedhat-qe-hedhim-ne-shatervane_1520890405-8954936.jpg

Shatërvani “Trevi” në Romë, ka një traditë të gjatë: nëse qëndroni me kurriz nga shatërvani dhe hidhni një monedhë me dorën e majtë, e keni të garantuar një udhëtim tjetër në Romë.

Çdo ditë mijëra persona e bëjnë këtë veprim, duke llogaritur afërsisht 15,000 dollarë në javë dhe mbi 1 milion dollarë në vit, po të mbledhësh monedhat. Çdo ditë shoqata e bamirësisë katolike “Caritas” merr një orë kohë për të pastruar shatërvanin dhe për t’u shpërndarë paratë njerëzve në nevojë. Ata madje hapën një dyqan, me çmime të lira në 2008-n me paratë e mbledhura. Ndërsa shatërvani “Trevi” duhet të pastrohet çdo ditë, shatërvanët e tjerë të famshëm i mbledhin paratë një herë në disa muaj. Liqeni në Bellagio, Las Vegas, bën rreth 12,000 dollarë në vit dhe përdor një sistem shumë efikas pastrimi. Një vakum gjigand përdoret për të hequr gjithçka nga fundi i liqenit.

 

Po ashtu, shatërvanët në Minnesota, Amerikë, bëjnë rreth 2,000 dollarë në muaj, para të cilat u dhurohen shoqatave të bamirësisë. Shatërvanët në “Disney World” mblodhën 18,000 dollarë në 2014-n, të cilat iu dhuruan fëmijëve jetimë. Ndërsa përkujtimorja e “11 Shtatorit” mblodhi rreth 3,000 dollarë, pavarësisht se njerëzit nuk duhet të hidhnin monedha. Në veçanti, shatërvani në “Buckingham” në Çikago, një nga më të mëdhatë në botë, mbledh vetëm 200 dollarë në vit.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.03.2018, 16:30  | Z.H. | 827 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë euro në restaurante
Si e kërcënoi Enver Hoxha Titon për liqenin e Ohrit: Po mbylle portat, hap tunel dhe e thaj fare
« REAGIM » Çfarë faji i kanë gazetarët ministrit Bekteshi i cili ka shpenzuar 12.000 euro nëpër restorante, dhe si ai do ta sqaron shantazhin ndaj tyre!
Edhe një parti e re në Maqedoni, themelohet LDB
Aktorja shqiptare nga Shkupi është vrarë në Hollywood
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.