« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
Pejçinoviq Buriq: Reformat kualitative do ta afrojnë Maqedoninë drejt BE-së
20180313114057.jpg

Shkup, 13 mars - Zv/Kryeministrja e Kroacisë dhe ministrja e punëve të jashtme, Marija Pejçinoviq Buriq, në vizitën e sotme në Maqedoni theksoi se vetëm me reforma kualitative do të afrohemi drejtë antarësimit në NATO dhe BE, ndërsa ky proces do të përshpejtohet atëherë kur do të gjindet zgjidhje për emrin me Greqinë, transmeton Zhurnal.

“Maqedonia ka mike në Kroaci, dhe pasi që të zgjidhet çështja e emrit, do ta merr mbështetjen e saj që sa më shpejtë të kyçet në NATO dhe të fillon bisedimet për hyrje në BE”, tha Pejçinoviq Buriq.

Ajo potencoi se Kroacia i përshëndet përpjekjet e Maqedonisë për të zgjidhur kontestin rreth emrit, në mënyrë se do të respektohen dinjiteti dhe identiteti i të dy popujve.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.03.2018, 12:32  | Xh.I. | 420 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
Era e fortë rrëzon kamionin me targa të Tetovës
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.