« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Rasti Almiri, deputetët të shkarkojnë Jovevskin me interpelancë
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë e..
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Sfida e radhës e njerëzimit? Krijimi i Avatarëve robotik
https_2F2Fblueprint-api-production.s3.amazonaws.com2Fuploads2Fcard2Fimage2F7312092F238e9dff-d306-4c2b-82f1-629c37121172-650x358.jpg

Në të ardhmen e afërt, punonjësit e kërkim-shpëtimit do të mund të futen në zonat e fatkeqësive jo në këmbë ose me mjetet tradicionale të shpëtimit, por nëpërmjet robotit avatar.

Në fakt ky është vizioni i fundit i XPrize, i cili ka hapur një konkurs që do t’i japë 10 milionë dollarë ekipit të parë i cili është në gjendje të krijojë një avatar robotik funksional deri më 2021, raporton mashable, transmeton lajmi.net

 

XPrize ende është duket përshkruar rregullat dhe kërkesat e sakta të asaj se çfarë sjellë kjo, por bazat janë këto: Avatarët të kontrollohen pa ndonjë trajnim të specializuar, të jenë të operueshëm nga të paktën 100 km largësi.

 

Për ta bërë këtë, ekipet do të duhet të përdorin një numër llojesh të ndryshme të teknologjive: realitetin virtual, robotikën, inteligjencën artificiale.

 

Është një qëllim ambicioz, por një themelues i XPrize, Peter Diamandis, beson se është i mundur më shpejt të realizohet ky qëllim falë përparimeve teknologjike të nevojshme për ta mundësuar një krijim të tillë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.03.2018, 16:45  | Z.H. | 385 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë euro në restaurante
Si e kërcënoi Enver Hoxha Titon për liqenin e Ohrit: Po mbylle portat, hap tunel dhe e thaj fare
« REAGIM » Çfarë faji i kanë gazetarët ministrit Bekteshi i cili ka shpenzuar 12.000 euro nëpër restorante, dhe si ai do ta sqaron shantazhin ndaj tyre!
Edhe një parti e re në Maqedoni, themelohet LDB
Aktorja shqiptare nga Shkupi është vrarë në Hollywood
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.