« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Rasti Almiri, deputetët të shkarkojnë Jovevskin me interpelancë
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë e..
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Malware për macOS rritet për 270%
fafasf_3.jpg

Apple ka ndërmarrë hapa për të përmirësuar sigurinë e softuerit Apple macOS konsiderohet alternativë e sigurt në krahasim me Windows 10, pasi sistemi operativ i kompanisë nuk mund t’iu eksponohet viruseve.

Natyrisht, ky është vetëm mit dhe plotësisht i pasaktë nëse krahasojmë Windows dhe macOS në kohët e fundit. Të dy platformat kanë rritje të madhe të sulmit me virus. Kërcënimi i viruseve ndaj sistemit operativ të Apple është rritur rreth 270 për qind gjatë vitit të kaluar, sipas kompanisë së sigurisë amerikane  Malwarebytes. Vetëm gjatë muajve të parë të këtij viti janë gjetur katër dobësi të mëdha të macOS.

Pritet që gjatë vitit 2018 sulmet me virus të jenë më të mëdha dhe përdoruesit duhet t’i përkushtohen më tepër sigurisë kibernetike. Apple ka ndërmarrë hapa për të përmirësuar sigurinë e softuerit të vet në përditësimet e ardhshme, pasi edhe macOS edhe iOS ishin cak i disa dobësive muajve të fundit. Pritet që Apple të zvogëlojë fokusin në funksione dhe t’iu përkushtohet përmirësimeve të sigurisë dhe performancës

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.03.2018, 15:35  | Z.H. | 448 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë euro në restaurante
Si e kërcënoi Enver Hoxha Titon për liqenin e Ohrit: Po mbylle portat, hap tunel dhe e thaj fare
« REAGIM » Çfarë faji i kanë gazetarët ministrit Bekteshi i cili ka shpenzuar 12.000 euro nëpër restorante, dhe si ai do ta sqaron shantazhin ndaj tyre!
Edhe një parti e re në Maqedoni, themelohet LDB
Aktorja shqiptare nga Shkupi është vrarë në Hollywood
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.