« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Rasti Almiri, deputetët të shkarkojnë Jovevskin me interpelancë
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë e..
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
15 vite pas vrasjes së kryeministrit Gjingjiç/Flet ish-zëvendësi i tij
zarko-korac-1-n1.jpg

Kanë kaluar 15 vjet nga atentati ku u vra kryeministri demokrat i Serbisë, Zoran Gjingjic. Fronti demokratik që e rrëzoi dhe e çoi në Hagë Sllobodan Millosheviçin kishte arritur të ndryshonte për një periudhë këtë shtet pas katër luftërave në Ballkan. Ish zëvendësi i tij, Zharko Koraç, flet në një intervistë për ABC News.

Një decenie përgjakje dhe momenti i demokracisë në Serbi. Njeriu që kishte arritur të largonte nga pushteti Sllobodan Millosheviçin, kryeministri i ri Zoran Gjingjiç ishte shpresë e një pjesë të madhe. Revulucioni nuk kishte qenë për të gjithë i pëlqyer. Tri vjet më vonë filozofi dhe ish student gjerman Gjingjiç do të vritej nga pjesëtarët e formacioneve të dikurshme të luftës.
E vështirë rruga drejt demokracisë.
Zëvendësi i Gjingjiç, profesori Zharko Koraç, thotë se Gjingjiç ka qenë lideri i parë jonacionalist i Serbisë.

Zharko Korac, Ish-Zëvendëskryeministër i Serbisë: Ai është vrarë si njeri që mund ta ndryshonte Serbinë dhe që besonte në një Serbi demokratike e liberale. Vrasja e tij bëri që Serbia do lëkundej pa ide për kohë të gjatë dhe presidenti Boris Tadic kishte shumë frikë më pas.

Korac thotë se Gjingjic e dinte se nacionalizmat mund të ngriteshin sërish në Ballkan. Problemin e Kosovës e kishte si ide për ta zgjidhur.

Zharko Koraç, Ish Zëvendëskryeministër i Serbisë: Besonte se Serbia nuk mund të ec para në zhvillim pa e zgjidhur problemin dhe statusin e Kosovës. Gjingjic pati shkruar një letër për shefat e shtetëve perëndimore ku kërkonte zgjidhjen e statusit para standardeve dhe kjo ishte pritur shumë keq. Ai besonte se standardet vinin pas statusit dhe besoj se tani shumica do të pajtoheshin me të pasi ky problem ende ngarkon Ballkanin. Ai kishte qenë i mirë për rajonin.

Vrasja e Gjingjiç ishte atentati i tretë politik i një figure të lartë serbe dhe vrasja e parë e demokracisë./abcnews.al

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.03.2018, 21:27  | T.E. | 1,650 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë euro në restaurante
Si e kërcënoi Enver Hoxha Titon për liqenin e Ohrit: Po mbylle portat, hap tunel dhe e thaj fare
« REAGIM » Çfarë faji i kanë gazetarët ministrit Bekteshi i cili ka shpenzuar 12.000 euro nëpër restorante, dhe si ai do ta sqaron shantazhin ndaj tyre!
Edhe një parti e re në Maqedoni, themelohet LDB
Aktorja shqiptare nga Shkupi është vrarë në Hollywood
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.