« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
Karnavalet Ilire në Bozovcë të Tetovës
134156077.jpg

Tetovë, 12 mars - Lëkurat e përpunuara të kafshëve, maskat dhe kambanat, këto janë sinonim i karnavalit të përvitshëm Ilir, që mbahet në Bozovcë të Malësisë së Sharrit në Tetovë.

Me mëngjes, banorë të veshur me xhup lëkure të përpunuar, maska në fytyrë dhe kambana, dalin rrugëve të fshatit, për, siç thonë ata, frikësuar dhe larguar të keqen nga fshati dhe për t`i uruar mirëseardhje stinës së re.

Kjo traditë ka filluar shumë vite më parë, por viteve të 80-ta, u ndërpre, dhe për dy dekada nuk u realizua e njëjta. Nga viti 2008 e njëjta u riaktivizua sërish, kësaj radhe ende më e fuqishme, që ka ndikuar për të sjellë në Bozovcë të malësisë së Sharrit, edhe studiues të albanologjisë dhe etnologjisë nga universiteti i Prishtinës dhe Tiranës.

Përveç maskave që trembin, në këtë karnaval Ilir, garojnë edhe nuset. Sipas traditës, zgjidhet nusja që "do iu vë këmbën gjitha nuseve të fshatit".

Kështu ndodhi edhe dje, njerëz të ardhur nga gjitha trevat shqiptare, nga afër ndoqën jo vetëm karnavalin Ilir të maskave të lëkurës, por edhe programin e pasur kulturor e artistik, të organizuar nga nikoqiri i manifestimin profesor Neshat Memedi.

Manifestimi vite më parë (mbajnë mënd më të moshuarit) është realizuar edhe në disa fshatra të tjerë të malësisë së Sharrit, por tradita është harruar dhe zhdukur. E njëjta tanimë realizohet vetëm në Bozovcë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.03.2018, 13:27  | Xh.I. | 965 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
Era e fortë rrëzon kamionin me targa të Tetovës
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.