« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
LNSH shpërblen të rinjtë shqiptarë në kuizin e diturisë, ja emrat e më të mirëve (Foto)
brt.jpg

Shkup, 12 mars - Të shtunën në mbrëmje, Lidhja e Nxënësve Shqiptarë organizoi një program apo një garë mbi ditën e 7 marsit - ditës së mësuesit ku si pika kryesore ishin Finalja në garën e diturisë dhe finalja në konkursin e esesë me titull "Arsimimi dikur dhe sot", shkruan Zhurnal.

Vendin e parë në garën e diturisë e fitoi Hafsa Nuhiu, ndërsa vendin e dytë dhe të tretë e morën Aida Rexhepi dhe Semra Loki.

Nga 25 konkurentët për ese më të mirë, esetë e tyre i lexuan vetëm pesë prej tyre, ku më e mira u zgjodh Rezearta Pajaziri, ndërsa vendin e dytë e mori Berat Haxhiu.

Në fund për fituesit u ndanë mirënjohje, diploma dhe libra.

Shtrohet pyetja se si do të motivohen në të ardhmen nxënësit e rinjë që të garojnë në kuize të tilla të diturisë, duke patur parasyshë që shpërblehen vetëm me libra të cilat "janë të tepërta" nëpër sirtaret e librarive. Pse maqedonasit dinë ti shpërblejnë margaritarët e tyre me shuma të mëdha parashë, me kompjutorë apo me shëtitje falas në vende të ndryshme të botës, ndërsa ne "kënaqemi" me nga një libër./Zhurnal.mk

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.03.2018, 12:35  | Z.H. | 771 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
Era e fortë rrëzon kamionin me targa të Tetovës
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.