“10 minuta në instrument solo 2018” thërret violistët e rinj
kulture
“10 minuta në instrument solo 2018” thërret violistët e rinj

“10 minuta në instrument solo 2018” thërret violistët e rinj

Me qëllim të motivimit të talenteve, festivali ndërkombëtar i muzikës “DAM” për herë të parë këtë edicion vjen me një garë për muzikantët e rinj.

 

“10 minuta në instrument solo 2018” është gara që do të zërë vend brenda datave 28 e 29 të muajit mars, shkruan sot “Koha Ditore”.

 

Kjo garë vjen si bashkëpunim mes “DAM”-it dhe orkestrës nga Vankuveri i Kanadasë “West Coast Symphony Orchestra”, e cila në kuadër të turneut ballkanik do të ndalet edhe në Prishtinë, për t’u bërë pjesë e edicionit të 13-të të festivalit ndërkombëtar. Gara vjen për herë të parë në nder të 10-vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, dhe është e hapur për violistë që vijnë nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Mali i Zi.

 

Sipas drejtoreshës së festivalit “DAM”, Rreze Kryeziu, kjo garë për violë është vetëm një nismë në këtë drejtim dhe në edicionet e ardhshme organizimi do të ndryshojë... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

© ZHURNAL 12.03.2018, 10:52 | Z.H. | 1,417 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."