ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Kulturë
“10 minuta në instrument solo 2018” thërret violistët e rinj

Me qëllim të motivimit të talenteve, festivali ndërkombëtar i muzikës “DAM” për herë të parë këtë edicion vjen me një garë për muzikantët e rinj. “10 minuta në instrument solo 2018” është gara që do të zërë vend brenda datave 28 e 29 të muajit mars, shkruan sot “Koha D

auto_Dam1520840414.jpg

Me qëllim të motivimit të talenteve, festivali ndërkombëtar i muzikës “DAM” për herë të parë këtë edicion vjen me një garë për muzikantët e rinj.

 

“10 minuta në instrument solo 2018” është gara që do të zërë vend brenda datave 28 e 29 të muajit mars, shkruan sot “Koha Ditore”.

 

Kjo garë vjen si bashkëpunim mes “DAM”-it dhe orkestrës nga Vankuveri i Kanadasë “West Coast Symphony Orchestra”, e cila në kuadër të turneut ballkanik do të ndalet edhe në Prishtinë, për t’u bërë pjesë e edicionit të 13-të të festivalit ndërkombëtar. Gara vjen për herë të parë në nder të 10-vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, dhe është e hapur për violistë që vijnë nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Mali i Zi.

 

Sipas drejtoreshës së festivalit “DAM”, Rreze Kryeziu, kjo garë për violë është vetëm një nismë në këtë drejtim dhe në edicionet e ardhshme organizimi do të ndryshojë... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.03.2018, 10:52  | Z.H. | 734 i lexuar

 

 

 

Në Ditën e Shkopit të Bardhë, kryetari Taravari në vizitë te Shoqata e të verbërve “Realiteti”

Gostivar, 15 tetor - Në Ditën ndërkombëtare të personave të verbër, kryetrari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari vizitoi zyrën e Shoqatës së personave të verbër dhe me shikim të dëmtuar “Realiteti” – Gostivar.

“Sot është 15 Tetori, dita botërore e personave të verbër, që njihet si Dita e shkopit të bardhë, andaj e përzgjodhëm pikërisht këtë ditë për të bashkëbiseduar dhe për tu njohur me hallet dhe nevojat anëtarëve të kësaj  shoqate. Më informuan se janë të ftuar në garat në ‘Gold ball' në Sarajevë. Me këtë rast ne si Komunë i mbështesim për udhëtimin dhe qëndrimin atje, si dhe urojmë që të shënojnë sa më shumë fitore. Po ashtu do tua plotësojmë edhe një kërkesë, respektivisht nevojë, do t’ua rinovojmë mjediset e Shoqatës së shpejti, menjëherë  pas përfundimit të tenderit” – theksoi kryetari Taravari.

Kryetari i shoqatës Realiteti , Xhevat Fejzuli, shprehu kënaqësinë për vizitën e dytë të kryetarit Taravari, si dhe shprehu falënderime për përkrahjen e vazhdueshme.
“Shoqata jonë numëron 62 anëtarë. Falënderojmë kryetarin që na mundëson pjesëmarrjen në garat në Sarajevë dhe uroj dhe shpresoj se do të shënojmë rezultate të kënaqshme.”, u shpreh kryetari Fejzuli.

Komuna e Gostivarit për anëtarët e shoqatës Realiteti, siguroi fanella me logon e komunës, të cilat do t’i shfrytëzojnë për pjesëmarrje në garat në Sarajevë.

Vlen të theksohet edhe se prej sot, një zyrë në objektin e NP” Komunalec”,  iu dorëzua në shfrytëzim Shoqatës për personat me nevoja të posaçme “Bashkërisht Mundemi “.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.10.2018, 23:04  | Z.H. | 2.478 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.