Kocijas: Është koha për zgjidhjen e çështjes së emrit
maqedonia
Kocijas: Është koha për zgjidhjen e çështjes së emrit

Kocijas: Është koha për zgjidhjen e çështjes së emrit

Athinë, 11 mars - Ai në një intervistë për gazetën greke, Documento ka thënë se është koha për zgjidhjen e çështjes së emrit, por ka përsëritur se ndryshimet kushtetuese janë parakusht për një zgjidhje erga omnes.
 
Ndryshimi i Kushtetutës nënkupton implementim “erga omnes”, respektivisht përdorim të emrit në të gjitha rastet, si për përdorim ndërkombëtar ashtu edhe për përdorim të brendshëm dhe shmangie të mosmarrëveshjeve që mund të ndodhin në të ardhmen nëse nuk ndryshon Kushtetuta.
 
Së dyti, mënjanohet mundësia që në të ardhmen një Qeveri tjetër t’i kërkojë llogari vendit fqinj për dhunë ndaj Kushtetutës nëse marrëveshja ndërkombëtare do të “devijojë” nga parashikimet – citohet të ketë deklaruar shefi I diplomacies greke.
 
Por Kryemisnitri Zaev disa here ka përsëritur qëndrimin se nuk e sheh të nevojshme ndryshimin e kushtetuese. Derisa VMRO DPMNE-ja kushtëzon përkrahjen e mardhveshjes me ruajtjen e identitet, gjuhës dhe mosndryshimin e Kushtetutës.
 
Ministri i Jashtëm grek Koxias, javën e ardhshme pritet të udhëtojë në Shkup për t’ia dorëzuar homolgut të tijë Nikolla Dimitrov, projekt marrëveshjen greke për zgjidhjen e kontestit rreth emrit, pas çka siç ka ai do të shqyrtohet nga autoritetet në MAqedoni, për çka është paralajmëruar edhe një takim liderësh.
© ZHURNAL 11.03.2018, 17:31 | T.E. | 2,214 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm