ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Receta
Chips (patatina) me panxhar

Këto kohë që po bej një plan pastrues për organizmin kur vjen mbasditja apo kur jam rrugëve më merr uria shumë dhe për mos blerë shpesh frutat e thata që kushtojnë “një djallë e gjysëm” marrë me vete këto “patatina” të cilat jo vetëm që më ndërpresin urin por janë dhe

IMG_9135-1024x683.jpg

Këto kohë që po bej një plan pastrues për organizmin kur vjen mbasditja apo kur jam rrugëve më merr uria shumë dhe për mos blerë shpesh frutat e thata që kushtojnë “një djallë e gjysëm”  marrë me vete këto “patatina” të cilat jo vetëm që më ndërpresin urin por janë dhe goxha me vlera ushqyese. Duhet vetëm pak kohë në dispozicion për ti realizuar dhe mund tjua jepni dhe fëmijve. Unë jua vë dhe miqëve përgjatë një aperitivi në vënd të patatinave të blera 😉

 

Perberesit:

panxharë

pak kripë

 

Pergatitja

Qëroni panxharin dhe vendoseni të ziene në ujë të bollshëm për 10 minuta, hiqeni dhe lëreni të ftohet. Pastaj  priteni shumë hollë. Unë përdorë mandolinën ose qëruesen e patateve për ti prer në fleta shumë të holla. Vendosisi në një tavë me letër furre poshtë dhe thajuani ujin e tepërt me letër kuzhine. Vendoseni në furrë në 100° dhe lërini të thahen derisa të thekërisen mirë dhe të bëhen kërce. Kriposini dhe lërini të ftohen

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.02.2018, 17:00  | Z.H. | 972 i lexuar

 

 

 

VMRO: Me huamarrjet e reja, qeveria varfëron qytetarët

Shkup, 16 tetor - VMRO-DPMNE ka drejtuar kritika të ashpra në drejtim të ekzekutivit për huazimet e reja që po bëhen nga Ministria e Financave.

Nga kjo parti akuzuan qeverinë e udhëhequr nga LSDM, se duke pasuruar bashkëpunëtorët e ngushtë të saj, po e zhyt vendin dhe qytetarët në borxhe të reja me marrjen e huas prej 54 milionë euro. VMRO kërkon ndaljen e menjëhershme të këtyre huazimeve që, siç vlerësuan, shpenzohen në projekte joproduktive.

“Qeveria e LDSM-së i obligon qytetarët me 54 milionë euro të reja, para që do duhet të kthehen nga qytetarët dhe gjeneratat e ardhshme. Pos kësaj, Tevdovski dhe LSDM kanë planifikuar edhe një huamarrje tjetër në javët në vijim prej rreth 37 milionë euro, që do të thotë se huamarrja neto shkon në 17 milionë euro pa llogaritur këtu kamatën. Borxhi i përgjithshëm publik i Republikës së Maqedonisë në fund të kuartalit të dytë të vitit 2018 është 48.8% e PBB-së që paraqet rritje prej 0,6 për qind. Manipulimet e Zaevit dhe Tevdovskit se gjoja po nxjerrin nga borxhi shtetin, nuk kalojnë më tek qytetarët. VMRO-DPMNE kërkon menjëherë të ulen shpenzimet joproduktive dhe huamarrjet e mëdha, ndërsa njëkohësisht të zvogëlohet akciza për karburantet”,- tha zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së, Dimçe Arsovski.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2018, 20:29  | Z.H. | 1.922 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.