« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
Lakër në mënyrë aziatike me oriz basmati
IMG_4982-1300x867.jpg

Nuk është fare e vështire të përgatisni në shtëpit tuaja ushqimin aziatik. Mjaftonë të ndiqni këto hapa të thjeshta 

Përbërja:

Gjysëm Lakër e bardhë

2-3 lugë Vaj suzami

2 Qep të njoma

1 Hudhër e njomë

2 Spec djegës 

1 lugë Fara suzami të zi

1 filxhanë kafe Salcë soja

1 filxhanë kafe Uthull orizi

pakëz Kripë

1 rrënjë e vogël Xhenxhefil

PJESA SHOQËRUESE

Oriz Basmati 

 

Fillimishtë përgatisni orizin duke ndjekur recetën këtu

 

Prisni hollë lakrën, qepën dhe hudhrën e njomë. ( ruani disa bishta qepe ose hudhre për dekorin sipër)

 

Vendosni vajin e suzamit të aromantizohet në një wok me hudhrën,  xhexhefilin e grirë me rende dhe specin djegës.

 

Sapo vaji të aromantizohet shtoni lakrën dhe qepën e prer hollë, kriposeni,  kështu lakra do fillojë të nxjerr jashtë ujin e saj të vegjetimit. Kaurdiseni vazhdimishtë derisa lakra të karamelizohet mirë.

 

Nëse nuk e doni shumë të fortë lakrën mund ti shtoni 1 fixhanë kafe ujë (por kini parasysh që perimet në gatimet aziatike nuk duhet të jenë të squlluara por krokante)

 

Sapo lakra të jetë kaurdisur mirë shuani me sojën e përzier me uthullën e orizit.

 

Lëreni që të gatuhen mirë me salcën e sojës duke e përzier herë pas here dhe kur të jetë gati hiqeni.

 

Shërbejeni me oriz basmati, Spec djegës të freskët dhe fara suzami të zi.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 09.03.2018, 13:48  | Z.H. | 1,129 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
Era e fortë rrëzon kamionin me targa të Tetovës
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.