Zaev, nuk planifikohet rritje e moshës për pensionim
maqedonia
Zaev, nuk planifikohet rritje e moshës për pensionim

Zaev, nuk planifikohet rritje e moshës për pensionim

Shkup, 24 shkurt - Kryeminsitri Zoran Zaev ka deklaruar se nuk planifikohet rritje e moshës për pensionim. Ai njëherit bëri të ditur se për stabilizimin e fondit pensional nga buxheti shtetëror ndahen 500 milion euro që pensionistët të mund të marrin pensionet.

Kur të punësuarit nëpërmjet pagesës së kontributeve do ta mbushin fondin pensional mund të mendojmë për ndryshime, por për ulje të moshës pasi ne jemi socialdemokrat dhe dëshirojmë ti ulim vitet e pensionimit sepse besojmë se në atë mënyrë do të hapim më shum vende pune dhe do të respekjtojmë punëtorin.

© ZHURNAL 24.02.2018, 20:12 | D.J. | 3,895 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."