« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
Shkencëtarët afër kurës për alergjinë ndaj kikirikëve
497091FA00000578-5417787-image-a-1_1519223588131.jpg

Një kapsule me pluhur kikirikësh që ka për qellim parandalimin e alergjisë së rrezikshme ndaj kikirikëve është duke u zhvilluar.

 

Shkencëtarët kanë thënë se 67% e fëmijëve që konsumojnë doza të kikirikëve pluhur çdo ditë, brenda një kapsule apo të hedhur nëpër ushqime, ishin në gjendje të tolerojnë dy kikirikë pas një viti.

 

Alergjia ndaj kikirikëve, e cila vetëm në Amerikë prekë miliona fëmijë, mund të shkaktojë reaksione të ndryshme duke filluar nga skuqja e hundës e deri tek problemet me frymëmarrje.

 

Me vite të tera studiuesit janë munduar që të gjejnë një kurë për këtë alergji dhe kapsula me pluhur kikirikësh është tretmani më i mirë aktualisht.

 

Megjithatë studiuesit kanë paralajmëruar se një gjë e tillë nuk duhet të provohet në shtëpi.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 23.02.2018, 15:31  | Z.H. | 675 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
Era e fortë rrëzon kamionin me targa të Tetovës
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.