« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Rasti Almiri, deputetët të shkarkojnë Jovevskin me interpelancë
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë e..
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Institucionet përgënjeshtrojnë Valmir Azirin dhe Ministrinë e Kulturës
556565.jpg

Shkup, 23 shkurt - Komisioni i shkallës së dytë përgënjeshtroi Sekretarin Shtetërorë të Ministrisë së Kulturës Valmir Azirin, i cili një ditë më parë i tha Televizionit Alsat se projektet për të cilat dyshohet se kanë të bëjnë me nepotizëm dhe konflikt të interesit, po shqyrtohen nga komisioni qeveritarë. Nga Komisioni i shkallës së dytë thonë se nga projektuesit ende nuk ka arritur asnjë ankesë për rishqyrtim të projekteve të dyshimta, transmeton Alsat-M, shkruan Zhurnal.

Nga Qeveria bëjnë me dije se projektuesit kanë të drejtë që të kërkojnë rishqyrtim nga Komisioni i shkallës së dytë në afat prej 15 ditësh nga dita e refuzimit apo tërheqjes së projektit.

Kërkesën e Ministrit Robert Allagjozovski për përfshirje të Prokurorisë Publike dhe Komisionit Anti-korrupsion në zbardhjen e plotë të parregullsive eventuale në ndarjen e fondeve, nuk e komentojnë institucionet në fjalë.

Inspektorati i brendshëm i ministrisë tha se nuk është përgjegjës për vendimet e komisioneve të po kësaj ministrie. Nga ana tjetër revizioni i brendshëm i Kulturës heshtë. Ministria e Kulturës gjithashtu nuk jep informata nëse ndonjë organ i brendshëm ka bërë analizë në vendimet e komisioneve për ndarjen e fondeve të projekteve ku dyshohet se ka pasur nepotizëm dhe konflikt të interesit. Të pakapshëm janë edhe anëtarët e komisioneve të brendshme gjegjëse të cilët nuk pranojnë assesi të prononcohen në lidhje me procedurat e kalimit të projekteve. Alsat mëson se kjo heshtje vjen pas vendimit të udhëheqësve të Ministrisë së Kulturës, që asnjë nga anëtarët e komisioneve të mos prononcohet deri në qartësimin e gjërave.

Në lidhje me skandalet e keqpërdorimit të fondeve, nepotizmit dhe konfliktit të interesit gjatë miratimit të projekteve kulturore shqiptare, kanë reaguar edhe partitë politike. Më të zëshmet kundër kësaj dukurie ishin VMRO-DPMNE-ja dhe Aleanca për Shqiptarët. Të dy subjektet kërkonin tërheqje të plotë të programit, të cilin ata e quanin “Skandaloz”.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 23.02.2018, 15:37  | D.J. | 4,169 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë euro në restaurante
Si e kërcënoi Enver Hoxha Titon për liqenin e Ohrit: Po mbylle portat, hap tunel dhe e thaj fare
« REAGIM » Çfarë faji i kanë gazetarët ministrit Bekteshi i cili ka shpenzuar 12.000 euro nëpër restorante, dhe si ai do ta sqaron shantazhin ndaj tyre!
Edhe një parti e re në Maqedoni, themelohet LDB
Aktorja shqiptare nga Shkupi është vrarë në Hollywood
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.