« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
Kosovë, anulohet seanca për Demarkacionin
kuvendid_1.jpg

Prishtinë, 23 shkurt - Kuvendi i Kosovës ka vendosur që seanca e jashtëzakonshme për demarkacionin të mbahet të mërkurën. Ky vendim u mor me shumicë votash nga deputetët e Kuvendit të Kosovës.Veseli tha se të gjitha udhëtimet e planifikuara për të  mërkurën anulohen.Derisa në Kuvendin e Kosovës zhvillohej seanca e jashtëzakonshme për marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi, një numër i vogël i qytetarëve kanë protestuar para Kuvendit duke kërkuar që të votohet marrëveshja e demarkacionit.

Kjo protestë e thirrur nga “Fondacioni i Kosovës për Inovacione” dhe disa OJQ të tjera kanë kërkuar përmes pankartave të tyre që të zhbllokohen qytetarët e Kosovës.Organizatori i kësaj proteste, Bashkim Fazliu ka kërkuar nga ndërkombëtarët që edhe deputetëve t’iu pamundësohet lëvizja drejtë Bashkimit Evropian.Ai tha se udhëheqësit e Kosovës po bëjnë eksperiment me shtetin e Kosovës dhe qytetarët e saj.

Fazliu po ashtu kërkoi nga politikanët që t’i lënë interesat vetjake dhe të fokusohen në obligimin e tyre, që është puna në interes të qytetarëve.

Kurse, Islam Krasniqi i ka quajtur kriminel e banditë ata që nuk po e votojnë marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi.

Ndërsa, i moshuari Enver Haxhiu, i cili kishte dal të protestonte para Kuvendit të Kosovës, fajtor kryesor për mos heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës i ka konsideruar krerët e shtetit.

Ai ka aluduar se nëse nuk votohet demarkacionit brenda këtyre ditëve, liberalizimi i vizave asnjëherë nuk do të ndodhë.

Gjatë kohës sa ishte duke u mbajtur protesta, derisa në  Kuvend po hynte kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti një nga protestuesit e ka gjuajtur  atë me vezë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 23.02.2018, 13:34  | Xh.I. | 286 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Ali Ahmeti mbledhë sot sërish "kokat" e BDI-së në selin "blu"
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Zbulohen emrat e inspektorëve maqedonas që montuan “Sopotin”, ja ku punojnë!
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.