« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
A shkaktojnë kancer skanerët e aeroportit?
496397E600000578-5410187-image-m-25_1519079070986.jpg

Depërtimi përmes skanerëve të sigurimit të aeroportit duke përfshirë dhe kabinën prej xhami, nënkupton në një mënyrë nënshtrimin e një forme rrezatimi.

 

Sipas studiuesve ky skanim lëshon rrezatim jonizues – valë elektromagnetike që mund të reagojnë e të cilat dëmtojnë qelizat njerëzore, njofton Klan Kosova.

 

Rrezatimi jonizues gjendet natyrshëm në mjedis në formën e radonit të gazit, të cilin graniti mund të lëshojë dhe rrezet kozmike.

 

Shqetësimi është se reagimi i saj me qelizat e gjalla prodhon radikalet e lira, të cilat mund të dëmtojnë ADN-në; kjo është një kancerogjen i njohur – dmth diçka që mund të shkaktojë kancer, njofton Klan Kosova.

 

Sidoqoftë, doza e prodhuar nga skaneri i aeroportit është e vogël: nuk depërton shumë në inde kështu që nuk mund të dëmtojë fizikisht qelizat në të njëjtën masë.

 

Një statistikë që citohet shpesh është se nëse një milion njerëz kanë dhjetë skanime aeroportuale në javë për një vit, do të shkaktohen katër raste të tjera të kancerit.

 

Ky është një fraksion i numrit të personave që udhëtojnë në aeroplan, njofton Klan Kosova.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.02.2018, 13:49  | Z.H. | 654 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Ali Ahmeti mbledhë sot sërish "kokat" e BDI-së në selin "blu"
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Zbulohen emrat e inspektorëve maqedonas që montuan “Sopotin”, ja ku punojnë!
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.