« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
Sekretari i AAK’së: Nëse s’kalon Demarkacioni, Qeveria s’ka arsye ta vazhdojë punën
z_9707.jpg

Sekretari i AAK-së, Blerim Kuçi, është shprehur i zhgënjyer që sot nuk kaloi Demarkacioni në Kuvendin e Kosovës.

Ai tha se heqja e raportit Bulliqi nga projektligji e zbeh atë dhe kjo do të ishte e papranueshme për AAK-në, pasi që sipas tij, ky ka qenë material bazë për deklaratën e presidenteve Thaçi-Vujanoviq.

“Heqja e raportit Bulliqi, ia humbë vlerën deklaratës së presidentëve”, tha Kuçi për televizionin publik.

Megjithatë ai u shpreh optimist se nesër në Kuvend do të jenë votat e mjaftueshme për të kaluar demarkacioni. Sekretari i AAK-së, duke komentuar deklarimet e Listës Serbe, tha se kjo është një temë tjetër dhe sipas tij, nëse ata nuk e votojnë Demarkacionin, atëherë duhet shikuar edhe Kushtetutën, për të bërë ndryshime, pasi që sipas tij, Lista Serbe nuk e ka luksin që të kushtëzojë procese në Kosovë.

Sido që të shkojë procesi, Kuçi tha se nëse legjislativi nuk e kalon Demarkacionin, nuk e ka asnjë arsye të vazhdojë punën, dhe parlamenti duhet të shpërndahet.

Për Kuçin “edhe rënia e Qeverisë për shkak të Demarkacionit nuk do të ishte kiamet”.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.02.2018, 19:37  | T.E. | 590 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
Era e fortë rrëzon kamionin me targa të Tetovës
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.