« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Ademi reagon ndaj deklaratës të Ish-Ambasadorit Çejku » Mirë që fati i shqiptarëve nuk mvaret nga "vizionet" e Çejkut se po të ishe ashtu na hangër dreqi gjithëve
Ademi-Cejku.jpg

Shkup, 21 shkurt - Pas deklaratës të Ish-Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë dhe Maqedoni, Arben Çejku, në emisionin “Debati në Channel One” cili tha se në vitin 2028 parashikon se përveç Shqipërisë dhe Kosovës do ketë edhe një shtet shqiptar, atë të shqiptarëve të Maqedonisë, vjen reagimi i parë nga Edmon Ademi nga partia maqedonase, LSDM, shkruan Zhurnal.mk.

Ish-Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë dhe Maqedoni, Arben Çejku, në emisionin “Debati në Channel One” tha se: “Tashmë shtet formimi i shqiptarëve në Maqedoni është një realitet dhe zhvillimet atje më bëjnë të kuptoj dhe parashikoj se pas 10 viteve do kemi shtetin e tretë të shqiptarëve”, ka thënë Çejku.

Sipas tij vërtetë ne festuam 10 vjetorin e pavarësisë së Kosovës por çështja shqiptare është ende e pazgjidhur plotësisht sepse ende nuk u është dhënë e drejta e tyre e plotë shqiptarëve të Maqedonisë, një faktor shumë i rëndësishëm atje. Dhe për Çejkun zgjidhja në të ardhmen është shteti i shqiptarëve.

Pas kësaj deklarate, vjen reagimi i parë nga Edmond Ademi nga LSDM, tani Ministri pa Portofol, Përgjegjës për Diasporën, cili në një status në rrejtin social facebook ka shkruar se që fati i shqiptarëvë nuk varet nga vizionet e Çejkut, se po të ishte ashtu do na hangte dreqi të gjithve.

"Ish- Ambasadori Arben Çejku i cili gjatë mandatit të tijë në Shkup dështoi edhe si diplomat edhe si shqiptar, flet për 2028 e në fakt ka mbetur diku në vitin 2008. Mirë që fati i shqiptarëve nuk mvaret nga "vizionet" e Çejkut se po të ishe ashtu na hangër dreqi gjithëve.", ka shkruar Edmond Ademi nga partia maqedone, LSDM, shkruan Zhurnal.mk.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.02.2018, 08:44  | B.M. | 4,695 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Ali Ahmeti mbledhë sot sërish "kokat" e BDI-së në selin "blu"
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Zbulohen emrat e inspektorëve maqedonas që montuan “Sopotin”, ja ku punojnë!
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.