« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
Protesta në Kiev kundër Presidentit Poroshenko
SDQWDS-650x358.jpg

Në Kiev mijëra vetë kanë kërkuar dorëheqjen e Presidentit Poroshenko. Demonstruesit solidarizohen me opozitarin e dëbuar Mihail Saakashvili, i cili pati bërë thirrje për këto protesta.

Rreth 2500 vetë kaluan sipas të dhënave të policisë nëpër qendrën e Kievit, për të kërkuar dorëheqjen e Presidentit të vendit, Poroshenko. Mbi 3000 policë qenë në gjendje gatishmërie. Edhe në pjesë të tjera të vendit pati protesta.

Pakënaqësi për gjendjen e keqe ekonomike

Pjesëmarrës të aksionit të protestës mbanin në duar pllakata, në të cilat dukej fytyra e Poroshenkos, së cilës ata i kishin hequr vizë. Në thirrje në kor ata e quajtën kryetarin e shtetit “hajdut” dhe kërkuan dorëheqjen e tij. Një demonstruese tha se njerëzit nuk duan të pranojnë më që “të mos ndryshojë asgjë dhe që gjithçka të bëhet më keq”. Si shumë të tjerë ata kanë ardhur për të mbështetur politikën e ish-gjeorgjianit Mihail Saakashvili.

Ish-Presidenti i Gjeorgjisë, i dëbuar nga Ukraina, Saakashvili, i cili që prej kohësh kur u shpërngul katër vjet më parë në Ukrainë është shndërruarr nga mik në armik të betuar të Poroshenkos, pati bërë thirrje për demonstratat. Ka muaj që ai kërkon shkarkimin e Presidentit.

Ai e akuzon qeverinë e Kievit se nuk e lufton sa duhet korrupsionin në vend. Saakashvilin e arrestuan të hënën në Kiev dhe e dëbuan në Poloni. Ndërkohë ai ndodhet në Holandë, pasi bashkëshortja e tij dhe fëmijët janë holandezë. Ai ka deklaruar se do të rikthehet në Ukrainë./DW

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.02.2018, 09:29  | Xh.I. | 314 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Ali Ahmeti mbledhë sot sërish "kokat" e BDI-së në selin "blu"
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Zbulohen emrat e inspektorëve maqedonas që montuan “Sopotin”, ja ku punojnë!
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.