« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
Kontesti për emrin “shpërngulet” në Gjermani
zaev-merkel.jpg

Berlin, 20 shkurt - Berlini bën presion për zgjidhjen e kontestit të emrit midis Maqedonisë dhe Greqisë – komentojnë disa analistë pas informatave që kancelarja gjermane Merkel sot kishte biseduar me kryeministrin grek Cipras për mosmarrëveshjen e emrit ndërsa nesër do të takohet me kryeministrin Zaev.

“Cipras dhe Merkel diskutuan rrjedhën e bisedimeve mbi çështjen e emrit të IRJM-së, veprimtarisë provokative të aviacionit të Turqisë në Detin Egje dhe marrëdhënieve euro-turke”, thuhet në deklaratë të shkurtër nga zyra e Kryeministrit grek.

Televizioni grek Sky duke iu referuar burimeve të veta, tha se “Cipras e Merkel theksuan nevojën për një zgjidhje përfundimtare të mosmarrëveshjes, duke ndryshuar emrin kushtetues të vendit fqinj”.

Sipas Lupço Petkovskit nga “Eurotink”, përfshirja e Merkelit është një sinjal i qartë i ndërmjetësimit ndërkombëtar në bisedime, por pozicionet e të dyja palëve ende janë thellësisht të kundërta sipas vlerësimeve të tij.

Nesër, në vizitën zyrtare në Berlin, udhëton një delegacion qeveritar i udhëhequr nga Zaev. Pas takimit me Zaev, Merkel do të takohet me Cipras të premten në një takim jozyrtar të ministrave të jashtëm në Bruksel.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.02.2018, 23:13  | T.E. | 1,758 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
Era e fortë rrëzon kamionin me targa të Tetovës
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.