« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Rasti Almiri, deputetët të shkarkojnë Jovevskin me interpelancë
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë e..
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova (DOKUMENT)
BALLINA-KERCOVE.jpg

Kërçovë, 20 shkurt - Lidhja e artistëve shqiptarë 'Art' nga Tetova duket se është më fatlumja në thithjen e mjeteve të ndara nga institucionet qendrore dhe ato lokale në vend, transmeton Zhurnal.mk.

Pas zhurmës së madhe që po bëhet nga ndarja e mjeteve prej ministrisë së kulturës tek disa shoqata në vend, lidhja e artistëve shqiptarë 'Art' me seli në Tetovë ka marrë fonde edhe nga komuna e Kërçovës edhe atë në vlerë prej 240.000 mijë denarë që në kundërvlerë në euro i bie diku afër 5 mijë euro.

Nuk dihet arsyeja që mund të shpenzohen dhe qëllimi që kjo komunë i ka ndarë kësaj shoqate me seli në Tetovë.

Ndryshe ditë më parë edhe gazeta KOHA, doli me një shkrimi në ballinë me titull “ART TETOVË, shoqata fantazmë që merr mbi 2.4 milionë”.

Në shkrimin bëheshte fjalë për Shoqatën e Artistëve  Shqiptarë – Art Tetovë, e cila kishte fituar tre projekte me shifra të mëdha financiare nga Programi vjetor i Ministrisë së Kulturës.

Shoqatën Art Tetovë, me themelues personin Kujtim Saliu nga Kërçova, ndërsa me seli në një banesë në rrugën “180” në Tetovë, por që nuk ka ndonjë shënim apo diçka të ngjashme se në këtë banesë, zhvillohen aktivitete kulturore.

Për më tepër, mbi shkrimin e të së përditshmës gazetë KOHA, kliko KETU
http://www.koha.mk/art-tetove-shoqata-fantazme-qe-merr-mbi-2-4-milione/

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.02.2018, 19:46  | B.M. | 17,642 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë euro në restaurante
Si e kërcënoi Enver Hoxha Titon për liqenin e Ohrit: Po mbylle portat, hap tunel dhe e thaj fare
« REAGIM » Çfarë faji i kanë gazetarët ministrit Bekteshi i cili ka shpenzuar 12.000 euro nëpër restorante, dhe si ai do ta sqaron shantazhin ndaj tyre!
Edhe një parti e re në Maqedoni, themelohet LDB
Aktorja shqiptare nga Shkupi është vrarë në Hollywood
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.