« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
Zotohet Arifi: Qeveria nuk pranon asociacionin me shkelje kushtetuese
Avni-Arid.jpg

Prishtinë, 20 shkurt - Qeveria e Kosovës nuk pranon në asnjë mënyrë Asociacionin e komunave me shumicë serbe me shkelje kushtetuese.

Kështu ka deklaruar shefi i delegacionit kosovar për bisedimet me Serbinë, Avni Arifi, i cili ka thënë se kushtetuesja ka konstatuar se ka 22 shkelje në këtë asociacion

Arifi në raportimin e tij para Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike lidhur me procesin e dialogut Kosovë-Serbi, ka theksuar se Asociacioni i komunave në vetë marrëveshje e ka të paraparë që duhet paraprakisht të konsultohet Gjykata Kushtetuese.

Kjo sipas tij edhe nëse janë në përputhje me kushtetutat e vendeve reciproke të fillojë implementimi.

”Kjo qeveri nuk e pranon në asnjë mënyrë Asociacionin i cili përmban shkelje kushtetuese, kemi edhe përkrahje ndërkombëtare”.

”Ju e dini që kanë qenë 22 shkelje kushtetuese, i takon Qeverisë që të punojë në draftimin e ri të Asociacionit”, ka thënë Arifi.

Ai ka shtuar se Qeveria e Kosovës i ka kryer obligimet të cilat kanë dalë nga dialogu me Serbinë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.02.2018, 14:44  | Xh.I. | 438 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Ali Ahmeti mbledhë sot sërish "kokat" e BDI-së në selin "blu"
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Zbulohen emrat e inspektorëve maqedonas që montuan “Sopotin”, ja ku punojnë!
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.