« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Rasti Almiri, deputetët të shkarkojnë Jovevskin me interpelancë
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë e..
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Muslimanja me shami zgjidhet deputete e Katalonisë
Najat-Driouech-the-first-Moroccan-Muslim-woman-to-enter-the-Catalan-Parliament--696x435.jpg

Muajin e kaluar një grua Muslimane është zgjedhur të jetë pjesë e Parlamentit të Katolonisë.

Najat Driouech së bashku me dy Musliman të tjerë janë përfaqësues në asamblenë prej 135 vetave.

Ajo ishte në lista e 10-ta në listën partisë Republikane të Majtë që janë pro pavarësisë, e cila ka 32 deputet të zgjedhur.

Driouech ka punuar mbi 17 vite si konsulente për integrim në Masnou, afër Barcelonës. Ajo ka thënë:”Qëllimi im nuk është të jem gruaja e parë Muslimane e parlamentit, por të jem e para e shumicës së femrave”.

Ajo ka migruar nga Maroko në Spanjë në moshën 9 vjeçare. I ka thënë BBC se ajo e ka ndier diskriminimin çdo ditë. “Kur je e vogël dhe flet gjuhën Kataljane dhe Spanjolle, njerëzit thonë “sa e ëmbël”. Por kur rritesh, e fillon të flasësh dhe të debatosh gjëra, e kjo nuk pritet mirë. Tani më je një rival”.

Për momentin në Katoloni jetojnë më shumë se 500,000 mij Musliman, duke bërë 6.8% të popullatës./KohaIslame.com/

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.02.2018, 14:18  | Z.H. | 2,440 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë euro në restaurante
Si e kërcënoi Enver Hoxha Titon për liqenin e Ohrit: Po mbylle portat, hap tunel dhe e thaj fare
« REAGIM » Çfarë faji i kanë gazetarët ministrit Bekteshi i cili ka shpenzuar 12.000 euro nëpër restorante, dhe si ai do ta sqaron shantazhin ndaj tyre!
Edhe një parti e re në Maqedoni, themelohet LDB
Aktorja shqiptare nga Shkupi është vrarë në Hollywood
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.