« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
Ish ambasadori grek në Maqedoni, Kaklikis: Optimist për zgjidhjen e problemit të emrit
kaklikis.jpg

Athinë, 19 shkurt - Shumë optimist për arritjen e zgjidhjes së problemit të emrit shprehet ish ambasadori grek në Maqedoni, Jorgos Kaklikis. Në një bisedë për mediat greke ai rikujton edhe periudhën kur ka qenë ambasador në Maqedoni dhe në momentin kur në vitin 2001 të dy vendet ishin afër zgjidhjes së problemit pasiqë pala greke kishte ngritur iniciativë për bisedime me Shkupin, transmeton Zhurnal.mk

"Derisa bota politike në shumicë apsolute ka pranuar një nga tre emrat që ishin propozuar nga pala greke me formulimin sloven për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm në vend presidenti i atëhershëm në Shkup duke pasur frikë se nuk do jenë të kënaqur dëshirat e popullit të tij refuzoi që të vazhdojë, nëse më pyesni mua tash nëse jam optimist unë do thoja se jam shumë optimist", sqaron kështu ish ambasadori grek në Maqedoni ndërkohë që thotë se qëndrimet dhe propozimi i atëhershëm ishte Maqedonia e epërme pa përkthim, emër për të cilin bisedohet dhe tash.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.02.2018, 22:31  | T.E. | 1,027 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
Era e fortë rrëzon kamionin me targa të Tetovës
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.