ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
« Analizë » LSDM-ja kishte synim pushtetin e jo interesat e shiptarëve

Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë (LSDM), erdhi në pushtet falë votës së shqiptarëve të Maqedonisë dhe votave të deputetëve shqiptarë në Parlamentin e Maqedonisë. Por, çfarë po bën kjo parti për të rikthyer këtë “borxh” ndaj votuesve shqiptare?

900_2.jpg

Shkup, 19 shkurt – Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë (LSDM), erdhi në pushtet falë votës së shqiptarëve të Maqedonisë dhe votave të deputetëve shqiptarë në Parlamentin e Maqedonisë. Por, çfarë po bën kjo parti për të rikthyer këtë “borxh” ndaj votuesve shqiptare? Njohës të çështjeve politike në vend thonë se fokusi i kreut të LSDM-së në planin e jashtëm sidomos në mbylljen e kontesteve me fqinjët, siç është zgjidhja e kontestit të emrit, ka anashkuar shumë çështje të brendshme.

“Fokusi i kreut të LSDM-së në planin e jashtëm sidomos në mbylljen e kontesteve me fqinjët, siç është zgjidhja e kontestit të emrit, ka anashkaluar shumë çështje të brendshme. Shumë institucione kanë ngelur me drejtorë të qeverisjes së kaluar, ka një bllokadë për punësime të reja dhe shumë çështje tjera që sigurisht rrisin pakënaqësitë. Kjo dukuri tashmë po shkakton pakënaqësi dhe nervozizëm edhe tek shumë përkrahës shqiptarë të LSDM-së, të cilëve po i humbet durimi dhe se çdo ditë shihen nëpër kabinetet e zyrtarëve të LSDM apo kryetarëve të zgjedhur të kësaj partie nëpër komuna. Nga ajo që shihet ka një pakënaqësi të heshtur, e cila do rezultojë shumë keq për LSDM në zgjedhjet e radhës, sepse janë bërë shumë premtime”, thotë për Zhurnal, Naser Pajaziti, gazetar dhe opinionist.

Sipas tij, mentaliteti dhe nevojat e votuesve të LSDM bazohen në prioritete të përditshmërisë të aspektit social dhe ekonomik, pasi që kjo i tangon edhe më tepër, se sa çështjet e politikave të jashtme.

Nga ana tjetër, gazetari Naim Sinani thekson se ka qenë shumë e qartë se LSDM-ja e ka synim pushtetin e jo interesat e shiptarëve, prandaj mbetet që shqiptarët të cilët bartnin poste në LSDM të jenë më të zëshëm, sepse po ti ketë në dispozicion deputetët e LSDM-së, kryeparlamentari Talat Xhaferi, do të gjente zgjidhje për të eliminuar bllokadën e VMRO-së për Ligjin e gjuhëve.

“Por jo vetëm temat e mëdha, janë harruar edhe premtimet për ujësjellës e kanalizime. Prandaj, pa marrë parasyshë motivet e atyre që votuan LSDM-në  interesat e  shqiptarëve mund ti mbrojnë vetëm partit politike shqiptare. Dëshprimi i dikujt nga partia shqiptare në pushtet duhet të jet motiv për të votuar njërën nga partit shqiptare në opizit, sepse parashtrohet pyetja per kë do të  votojnë shqiptarët e dëshpruar nga LSDM,  për VMRO-në e reformuar?”, theksoi për Zhurnal, Naim Sinani, gazetar dhe opinionist.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.02.2018, 15:30  | D.J. | 3,909 i lexuar

 

 

 

Në Ditën e Shkopit të Bardhë, kryetari Taravari në vizitë te Shoqata e të verbërve “Realiteti”

Gostivar, 15 tetor - Në Ditën ndërkombëtare të personave të verbër, kryetrari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari vizitoi zyrën e Shoqatës së personave të verbër dhe me shikim të dëmtuar “Realiteti” – Gostivar.

“Sot është 15 Tetori, dita botërore e personave të verbër, që njihet si Dita e shkopit të bardhë, andaj e përzgjodhëm pikërisht këtë ditë për të bashkëbiseduar dhe për tu njohur me hallet dhe nevojat anëtarëve të kësaj  shoqate. Më informuan se janë të ftuar në garat në ‘Gold ball' në Sarajevë. Me këtë rast ne si Komunë i mbështesim për udhëtimin dhe qëndrimin atje, si dhe urojmë që të shënojnë sa më shumë fitore. Po ashtu do tua plotësojmë edhe një kërkesë, respektivisht nevojë, do t’ua rinovojmë mjediset e Shoqatës së shpejti, menjëherë  pas përfundimit të tenderit” – theksoi kryetari Taravari.

Kryetari i shoqatës Realiteti , Xhevat Fejzuli, shprehu kënaqësinë për vizitën e dytë të kryetarit Taravari, si dhe shprehu falënderime për përkrahjen e vazhdueshme.
“Shoqata jonë numëron 62 anëtarë. Falënderojmë kryetarin që na mundëson pjesëmarrjen në garat në Sarajevë dhe uroj dhe shpresoj se do të shënojmë rezultate të kënaqshme.”, u shpreh kryetari Fejzuli.

Komuna e Gostivarit për anëtarët e shoqatës Realiteti, siguroi fanella me logon e komunës, të cilat do t’i shfrytëzojnë për pjesëmarrje në garat në Sarajevë.

Vlen të theksohet edhe se prej sot, një zyrë në objektin e NP” Komunalec”,  iu dorëzua në shfrytëzim Shoqatës për personat me nevoja të posaçme “Bashkërisht Mundemi “.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.10.2018, 23:04  | D.J. | 2.511 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.