« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Rasti Almiri, deputetët të shkarkojnë Jovevskin me interpelancë
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë e..
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
« Ligji për amnisti » Nga burgu në liri dhe nga liria në burg
200_35.jpg

Shkup, 19 shkurt – Ligji për amnisti i cili kishte për qëllim që ti “çlirojë” burgjet nga mbipopullimi nuk ka dhënë rezultatet e duhuara, por u ka nxjerrë edhe më shumë punë uniformave “blu”, shkruan Zhurnal.

Nga burgu i Idrizovëz, në rrugë, edhe prap në burgun e Shutkës. Ky është veprimi i disa të të burgosurve që u përfshinë me ligjin për amnisti. Ata në vend se ti gëzohen lirisë vetëm se disa orë pasi kanë dalë në liri kanë kryer vepër tjetër penale dhe përsëri i janë kthyer në burg.  

“Rekordin e mbanë 21 vjeçari, M.D. i njohur si Orevçe nga Shkupi. Në liri ka qëndruar vetëm se 4 orë. Ai ka dal në liri më 12 shkurt, në ora 20 të kësaj date e ka lëshuar burgun e Idrizovës, ndërsa në ora 23.20 ka kryer vepër të rënd penale vjedhje dhe përsëri është prangosur nga policia”, njofton Ministrisa e Bredëshme, transmeton Zhurnal.

Orevçe, rreth orës 23 të datës 12 shkurt, ka kryer vjedhje në një shtëpi në rrugën “Makedonska prerodba” në Shkup, pronari i shtëpisë e ka kapur duke vjedhur, por nuk ka shpëtuar edhe ai pa u sulmuar nga grabitësi. Pasi që Orevçe i ka vjedhur parat është larguar, por policia shumë shpejt e ka prangosur. Në stacionin policor në lagjen Gjorçe Petrov, te grabitësi janë gjetur 5 mijë e 500 denarë.

Në duart të uniformave “blu” po ashtu ka rënë edhe 37 vjeçari A.T., në burgun e Idrizovës shumë vjet ka vuajtur dënimin për më shumë vepra penale, në dosjen e tij të burgut siç mëson Zhurnal janë të shënuar më shumë vepra penale: vjedhje, vjedhje të rënda, grabitje të veturave si dhe tregëti me drogë. Pasi që ka dal nga burgu i Idrizovës, policia përsëri i ka vënë prangat, më 16 shkurt, në ora 16 e 30 minuta është arrestuar në lagjen Lisiçe në Shkup, ka kryer vjedhje, ndërsa ka tentuar që të bëjë grabitje. Në stacionin policor në Aerodrome polocia i ka gjetur në xhep telefon cellular të cilin e ka vjedhur gjatë kryerjes së veprës penale.

Prapa grilave të burgut ka përfunduar edhe një grua, e amnistuar për trafikim me drogë, sipas informacioneve që posedon Zhurnal, pasi që ka dal në liri, përsëri i është kthyer “biznesit” të vjetër dhe ka përfunduar në paraburgim.

Në burgun e Idrizovës, me ligjin për amnisti janë liruar nga vuajtja e dënimit rreth 700 perosna, por shqetësues është fakti se 90 përqind e të dënuarve i rikthehen përsëri “zanatit” të vjetër. Qeveria e cila e ka miratuar ligjin për lirimin e të burgosurëve për vepra të rënda penale, i mbeti “borxh” opinionit për ti sqaruar se a kërcnohet siguria e qytetarëve me këtë ligj.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.02.2018, 12:30  | D.J. | 3,506 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë euro në restaurante
Si e kërcënoi Enver Hoxha Titon për liqenin e Ohrit: Po mbylle portat, hap tunel dhe e thaj fare
« REAGIM » Çfarë faji i kanë gazetarët ministrit Bekteshi i cili ka shpenzuar 12.000 euro nëpër restorante, dhe si ai do ta sqaron shantazhin ndaj tyre!
Edhe një parti e re në Maqedoni, themelohet LDB
Aktorja shqiptare nga Shkupi është vrarë në Hollywood
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.