« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Rasti Almiri, deputetët të shkarkojnë Jovevskin me interpelancë
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë e..
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Faturat grumbullohen, borxhi rritet kurse përmbaruesit u rrinë te dera
Pic._1_545747.jpg

Radovish, 18 shkurt - Banorët e Shain Maallo të Radovishit, janë në gjendje të vështirë. Ky është një vend i banuar kryesisht me komunitetin rom, i cili jeton në prag të varfërisë. TV21 i vizitoi këta njerëz për të parë se si po përballen me problemet e përditshme dhe sfidat që i sjell jeta. Ata më së shumti brengosen për ekzistencën e tyre. Meqenëse, rrallëkush prej tyre ka punë të përhershme, prandaj nuk mund rregullisht t’i paguajnë shpenzimet për rrymë, ujë dhe higjienë komunale, e për këtë arsye kanë probleme me procedurat e përmbarimit.

“Përmbaruesit ma kanë bllokuar llogarinë për 6 mijë euro. Tashmë 6 vjet është bllokuar. Faturat vijnë dhe frikësohem se mos e humb shtëpinë”, tha Safet Dimitrov.

G: Pse jeni të bllokuar?

“Nuk e kam paguar rrymën, e as ujin. Përmbaruesit më vijnë në derë”, tha Dimitrov.

G: Pse nuk keni paguar?

“Nuk kam si të paguaj. Marr ndihmë sociale 1 200 denarë dhe jetoj me gruan. Si t’i paguaj faturat?”, shtoi ai.

Nuk mund të gjejnë punë sepse rrallëkush prej tyre ka arsim adekuat. Thonë se nuk janë kundër pagimit të faturave, por se mezi e kalojnë muajin dhe prandaj siç thonë, u nevojitet të kenë punë me rrogë të mirë që të mund t’i paguajnë faturat rregullisht.

“Këtu askush nuk vjen për të parë sa ujë kemi shpenzuar. Askush prej nesh nuk di shkrim – lexim. Dikush ka mbaruar vetëm klasën e tetë, dikush ka shkollë të mesme, kurse dikush nuk ka asnjë ditë shkollë. Prandaj, ne nuk mund të dimë sa kemi shpenzuar dhe sa shkruhet në fatura. Vetëm padi na vijnë”, tha një qytetar i Radovishit.

Me probleme të tilla dhe të ngjashme po përballen mijëra qytetarë në vend. Çdo të shtunë në orën 12 organizohet tubim i qytetarëve para Portës Triumfale në Shkup, ku grumbullohen nënshkrime, kundër

punës së përmbaruesve dhe kërkohet revizion i punës së tyre. Në ndërkohë është duke u përgatitur Ligji i ri për përmbarim.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.02.2018, 18:26  | T.E. | 1,180 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë euro në restaurante
Si e kërcënoi Enver Hoxha Titon për liqenin e Ohrit: Po mbylle portat, hap tunel dhe e thaj fare
« REAGIM » Çfarë faji i kanë gazetarët ministrit Bekteshi i cili ka shpenzuar 12.000 euro nëpër restorante, dhe si ai do ta sqaron shantazhin ndaj tyre!
Edhe një parti e re në Maqedoni, themelohet LDB
Aktorja shqiptare nga Shkupi është vrarë në Hollywood
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.