ANALISTËT Maqedonia patjetër të ketë plan A, por edhe plan B për negociatat me Greqinë
maqedonia
Analistët Maqedonia patjetër të ketë plan A, por edhe plan B për negociatat me Greqinë

Analistët Maqedonia patjetër të ketë plan A, por edhe plan B për negociatat me Greqinë

Shkup, 17 shkurt - Epilogu i negociatave mes Maqedonisë dhe Greqisë është i rëndësishëm pasi kontesti me emrin po intensifikohet dhe zgjidhja e tij do të përcaktojë kahjen e Ballkanit në të ardhmen, vlerësojnë analistët Ordanovski dhe Tahiri. Në emisionin “360 Gradë” Tahiri u shpreh se shqiptarët në Maqedoni e kuptojnë ndjeshmërinë e çështjes së emrit dhe për ta është i papranueshme që emri i ri të ketë prapashtesë sllave dhe të jetë i përdorur brenda dhe jashtë tij në formën e sllavizuar “Gorna Makedonija”, siç pretendon pala greke.

Megjithatë, sipas tij, shteti nuk mund të presë mbështetje nga shtetet e mëdha, pa i mbyllur fillimisht çështjet e brendshme, të cilat e definojnë Maqedoninë me kapacitete të dyshimta.

Analisti Sasho Ordanovski e cilëson qeverinë si të dobët. Sipas tij, ndonëse qeveria e Zaevit arriti t’i përmirësojë  raportet e prishura me bashkësinë ndërkombëtare, pushteti nuk ka vizion as për fushat thelbësore.

"Maqedonia patjetër të ketë plan A, por edhe plan B, ndërsa plani B është që çdo proces tjetër të rrjedh. Në fund të fundit, ndoshta ne nuk do ta zgjidhim çështjen e emrit me Greqinë. Çka do të thotë kjo, a mos vallë nuk do lind dielli ditën tjetër? Prandaj ne patjetër t’i realizojmë të gjitha gjërat tjera të domosdoshme, që edhe ashtu patjetër duhet të bëhen, e që janë edhe agjendë e BE-së. Maqedonia në këtë moment thuajse nuk është e gatshme në asnjë fushë", deklaroi për Alsat, analisti Sasho Ordanovski, transmeton Zhurnal

Lidhur me kontestin për emrin, analistët vlerësojnë se është mirë që kryeministri grek, Aleksis Cipras është i gatshëm madje edhe të humb pikë politike, duke zgjidhur kontestin me vendin tonë.   Tahiri edhe Ordanovski pajtohen se qeveria do t‘i ekspozohet presionit edhe më të madh publik nëse vazhdon me punësime pa shpallje publike, që ishin edhe karakteristika tjera të pushtetit të kaluar i cili njihej si “regjim”.

© ZHURNAL 17.02.2018, 19:56 | D.J. | 3,133 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."