« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Rasti Almiri, deputetët të shkarkojnë Jovevskin me interpelancë
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë e..
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Maqedonia dhe Bullgaria do t`i shqyrtojnë mundësitë për bashkëpunim ekonomik
134115355.jpg

Shkup, 17 shkurt - Mundësitë për thellimin e bashkëpunimit ekonomik midis Maqedonisë dhe Bullgarisë do të shqyrtohen sot në takimin në Shkup ku krahas biznesmenëve dhe kryetarëve të odave ekonomike është paralajmëruar edhe prezenca e presidentit të Maqedonisë dhe të Bullgarisë Gjorge Ivanov dhe Rumen Radev.

Theks kryesor pritet të vendoset në nevojën për zgjidhje më të shpejtë të çështjeve kyçe nga të cilat ndikohet vëllimi i bashkëpunimit, para së gjithash në infrastrukturën energjetike dhe transportuese dhe zbatimin e formaliteteve në vendkalimet kufitare.

"Zgjidhja e këtyre çështjeve kyçe do të kontribuojë për përshpejtimin e operacioneve të përgjithshme transportuese midis dy vendeve, ndërsa me këtë edhe ekspansioni i vëllimit të shkëmbimit dypalësh të mallrave", thonë nga oda Ekonomike e Maqedonisë.

Vitin e kaluar, Bullgaria ka qenë partneri i gjashtë i jashtëm tregtar i Maqedonisë.

Nga viti 2010 deri në vitin 2017 në shkëmbimin të jashtëm tregtar midis dy vendeve vërehet në deficitin tregtar konstant në anën e Maqedonisë, i cili më i lartë ka qenë në vitin 2011 dhe 2012. Ndërkaq, vitin e kaluar është vërejtur suficit në anën e Maqedonisë në lartësi prej 0,83 milionë dollarë amerikanë, që paraqitet për herë të parë në tetë vitet e fundit.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.02.2018, 11:10  | T.E. | 827 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« SKANDAL » DOKAZ: Kreshnik Bekteshi, "më zi se komandant Strumica", për 6 muaj harxhon 12 mijë euro në restaurante
Si e kërcënoi Enver Hoxha Titon për liqenin e Ohrit: Po mbylle portat, hap tunel dhe e thaj fare
« REAGIM » Çfarë faji i kanë gazetarët ministrit Bekteshi i cili ka shpenzuar 12.000 euro nëpër restorante, dhe si ai do ta sqaron shantazhin ndaj tyre!
Edhe një parti e re në Maqedoni, themelohet LDB
Aktorja shqiptare nga Shkupi është vrarë në Hollywood
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.