Gjermania njeh lejet e vozitjes nga Maqedonia
maqedonia
Gjermania njeh lejet e vozitjes nga Maqedonia

Gjermania njeh lejet e vozitjes nga Maqedonia

Shkup, 16 shkurt - Marrëveshja bilaterale mes Maqedonisë dhe Gjermanisë për njohjen e lejeve për vozitje tashmë është arritur, janë larguar dhe pengesat e fundit dhe tashmë shtetasit e Maqedonisë që jetojnë dhe punojnë në Gjermani do të mund të ndërojnë lejet e vozitjes në atë gjermane.

Kjo është tashmë e rëndësishme për shtetasit e Maqedonisë që kanë vendbanim në Gjermani por edhe për ato që udhëtojnë shpesh në atë vend sepse më parë lejen për vozitje kanë mund të përdorin në gjashtë muajt e parë e më pas është dashur të japin provimin dhe testin i cili ka kushtuar shumë.

Shtetet që nuk janë pjesë të BE-së kanë nënshkruar marrëveshje bilaterale për rregullimin e kësaj problematike derisa Serbia dhe Bosnja e Hercegovina e kishin të njejtën ndërsa Maqedonia jo deri më sot.

© ZHURNAL 16.02.2018, 23:05 | T.E. | 21,870 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."