« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
Sugarevski-Moskovski: Maqedonia dhe Bullgaria së bashku do të kërkojnë para për projekte infrastrukturore
134112959.jpg

Shkup, 15 shkurt - Maqedonia dhe Bullgaria do të paraqiten së bashku në mënyrë që të sigurojnë para për projekte infrastrukturore të Korridorit 8, të cilat janë të rëndësishme për zhvillimin e rajonit, paralajmëruan pas takimit të sotëm në Sofje ministri i Maqedonisë i Transportit dhe Lidhjeve, Goran Sugarevski dhe kolegu i tij bullgar, Ivajllo Moskovski.

Biseduan për projektin për ndërlidhje hekurudhore, me ç'rast Sugarevski theksoi se Maqedonia po punon aktivisht në ndërtimin e hekurudhës drejt Bullgarisë.

"Në tre akset hekurudhore drejt Bullgarisë po punohet sipas dinamikës së paraparë dhe të respektohen afatet të cialt ishin paraparë në Memorandumin për bashkëpunim që e nënshkruan vitin e kaluar dy qeveritë", theksoi Minsitria e Maqedonisë de Transportit dhe Lidhjeve.

Sugarevski e njoftoi kolegun e tij bullgar me planet në pjesën e infrastrukturës rrugore të Korridorit 8, me theks të veçantë në ndërtimin e akseve të autostradave dhe rrugën e shpejtë nga Rankovci deri në Kriva Pallankë, si dhe zgjerimin e drejtimit rrugor deri në vendkalimin kufitar Deve Bair.

Ai kërkoi mbështetje shtesë nga Bullgaria si kryesuese me BE-në për sigurimin e mjeteve të pakthyeshme përmes fondeve të BE-së për realizimin e projekteve që janë me rëndësi kapitale për Republikën e Maqedonisë.

Në takim është biseduar edhe për mbështetjen që ia jep Bullgaria Maqedonisë për proceset eurointegruese dhe euroatlantike, qëndron në kumtesën e Minsitrisë së Transportit dhe Lidhjeve. 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.02.2018, 15:27  | D.J. | 713 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Ali Ahmeti mbledhë sot sërish "kokat" e BDI-së në selin "blu"
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Zbulohen emrat e inspektorëve maqedonas që montuan “Sopotin”, ja ku punojnë!
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.