« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
Gjendje e volitshme ekonomike në industrinë e përpunimit
133595061.jpg

Shkup, 15 shkurt - Vlerësimi për gjendjen ekonomike të subjekteve afariste në industrinë e përpunimit në janar është i volitshëm në krahasim me dhjetorin dhe në krahasim me janarin e vitit të kaluar, publikoi Enti Shtetëror i Statistikës.

Siguria e prodhimit me porosi në krahasim me dhjetorin është e volitshme, ndërsa më të volitshme janë edhe pritjet për vëllimin e prodhimit në tre muajt e ardhshëm. Rezervat e prodhimeve të gatshme janë rritur në krahasim me dhjetorin, ndërsa pritet edhe rritje e numrit të të punësuarve.

Shfrytëzimi mesatar i kapaciteteve është 66,5 për qind, ndërsa ndikim më të madh mbi përkufizimin e vëllimit të prodhimit kanë mungesë të forcës së kualifikuar të punës, kërkesa e pavolitshme e huaj, kërkesa e pavolitshme vendore dhe mjedisi i pasigurt ekonomik. 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.02.2018, 12:54  | D.J. | 416 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Ali Ahmeti mbledhë sot sërish "kokat" e BDI-së në selin "blu"
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Zbulohen emrat e inspektorëve maqedonas që montuan “Sopotin”, ja ku punojnë!
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.