Një vaksinë e re kundër kancerit të lëkurës
medicina
Një vaksinë e re kundër kancerit të lëkurës

Një vaksinë e re kundër kancerit të lëkurës

Shkencëtarët britanikë kanë krijuar një vaksinë të kancerit që lufton me llojin më vdekjeprurës të kancerit të lëkurës.

 

Dy të tretat e pacientëve të imunizuar me vaksinë, të cilat synojnë qelizat melanoma, janë ‘të gjalla dhe të shëndosha’  edhe pesë vjet më vonë. Por në pjesën tjetër, kanceri u përkeqësua.

 

Ekspertët besojnë se aftësia për të treguar se kush do të punojë do të revolucionojë betejën kundër kancerit.

 

Kjo do t’u mundësojë mjekëve që të synojnë mjete të shtrenjta të reja për pacientët, duke kursyer paratë vitale të një spitali në Britani.

© ZHURNAL 13.02.2018, 16:16 | Z.H. | 2,327 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."