E konfirmon shkenca, patatet janë më të shëndetshmet
medicina
E konfirmon shkenca, patatet janë më të shëndetshmet

E konfirmon shkenca, patatet janë më të shëndetshmet

Për dekada me radhë, patatet janë quajtur si jo tw shëndetshme dhe këshillohej që të shmangej konsumimi i shumë prej tyre.

 

Por tani, studiuesit thonë se përdorimi i patateve pwr t’i konsumuar s’i patate të skuqura – është në fakt e shëndetshme për ju.

 

Në fakt, ata tani pretendojnë se ju mund të hani patate dhe asgjë tjetër përveç tyre, e për pjesën tjetër të jetës tuaj mbeteni mjaft të shëndetshëm.

 

Në një kthesë mjekësore, shkencëtarët që shqyrtuan një mori provash po deklarojnë qw patatet të rivlerësohen për përfitimet e tyre shëndetësore “të qarta”.

 

Studiuesit po ashtu sipas këtij hulumtimi tw fundit britanik kanë zbuluar prova në një raport prej 60 faqesh, që kulture e përulur mund të zvogëlojnë rrezikun e një sulmi në zemër dhe mund të mbrojnë gjithashtu nga çmenduria.

© ZHURNAL 13.02.2018, 14:15 | Z.H. | 2,875 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."