E dini që një banane çdo ditë mund t’ju shpëtojë jetën?
medicina
E dini që një banane çdo ditë mund t’ju shpëtojë jetën?

E dini që një banane çdo ditë mund t’ju shpëtojë jetën?

Një banane përditë mund të ndihmojë në parandalimin e atakëve në zemër dhe goditjeve në tru, sipas studimeve të reja.

 

E pasur me kalium, ushqime si bananet mund të pengojnë bllokimet fatale dhe pengojnë ngushtimin e arterieve.

 

Studiuesit në Universitetin e Alabamës zbuluan efektet pasi analizuan minjtë që rrezikonin sëmundje zemre.

 

Ata u ushqyen me nivele të ulëta, të mesme apo të larta kaliumi, dhe rezultatet treguan se arteriet e atyre që u ushqyen me nivele të ulëta u ngushtuan më shumë.

 

E kundërta ndodhi me ato që morën sasi të mëdha kaliumi.

 

Mendohet se minerali jetik pengon atakët në zemër dhe goditjet në tru tek njerëzit. 

© ZHURNAL 13.02.2018, 13:15 | Z.H. | 2,015 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."