ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Borë e madhe në disa pjesë të rrugëve, ndalesë për vetura përmes "Bukovës"

"Në ato akse rrugore nuk lejohet lëvizje e automjeteve të rënda transportuese, e posaçërisht paralajmërojmë se ndalimi i lëvizjes i referohet edhe automjeteve motorike për udhëtarë. Për këtë shkak, ndërsa me qëllim që t`u shmangemi pasojave të padëshiruara, apelojmë që

132356156.jpg

Shkup, 13 shkurt - Ndalesë për lëvizje në qafën malore "Bukovo", përveç se për automjete të rënda, është vendosur edhe për automjetet e udhëtarëve. Për shkak  të reshjeve të mëdha të borës, MPB apelon në rrugët magjistrale Ohër-Kërçovë dhe Ohër-Resnjë të lëvizet vetëm për ndonjë nevojë të patjetërsueshme që të shmangen pasoja të padëshiruara eventuale.

SPB Ohër, potencon Ministria, ka ndërmarrë masa të përforcuara për siguri dhe kontroll të komunikacionit dhe implementon masa për ndalesë të lëvizjes së automjeteve të rënda transportuese drejt vendkalimeve malore "Presekë", "Bukovë" dhe drejt vendkalimit kufitar "Qafëthanë".

Janë vendosur pika kontrolli të komunikacionit në "Podmolje" në rrugën magjistrale Ohër-Kërçovë dhe te"Emo" në afërsi të fshatit Kosel në rrugën magjistrale Ohër-Resnjë.

"Në ato akse rrugore nuk lejohet lëvizje e automjeteve të rënda transportuese, e posaçërisht paralajmërojmë se ndalimi i lëvizjes i referohet edhe automjeteve motorike për udhëtarë. Për këtë shkak, ndërsa me qëllim që t'u shmangemi pasojave të padëshiruara, apelojmë që automjetet e udhëtarëve të përdoren vetëm në raste të patjetërsueshme, ndërsa drejt pikave të lartpërmendura të respektohen ndalesat në fuqi për lëvizjen e automjeteve të rënda transportuese si dhe automjeteve të tjera të udhëtimit dhe gjithashtu respektim të instruksioneve dhe udhëzimeve të nëpunësve policorë të cilët janë në terren", deklaroi MPB.

Siç përkujton, për të gjitha automjetet është i patjetërsueshëm edhe shfrytëzimi i pajisjeve dimërore.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.02.2018, 18:42  | T.E. | 3,576 i lexuar

 

 

 

VMRO: Me huamarrjet e reja, qeveria varfëron qytetarët

Shkup, 16 tetor - VMRO-DPMNE ka drejtuar kritika të ashpra në drejtim të ekzekutivit për huazimet e reja që po bëhen nga Ministria e Financave.

Nga kjo parti akuzuan qeverinë e udhëhequr nga LSDM, se duke pasuruar bashkëpunëtorët e ngushtë të saj, po e zhyt vendin dhe qytetarët në borxhe të reja me marrjen e huas prej 54 milionë euro. VMRO kërkon ndaljen e menjëhershme të këtyre huazimeve që, siç vlerësuan, shpenzohen në projekte joproduktive.

“Qeveria e LDSM-së i obligon qytetarët me 54 milionë euro të reja, para që do duhet të kthehen nga qytetarët dhe gjeneratat e ardhshme. Pos kësaj, Tevdovski dhe LSDM kanë planifikuar edhe një huamarrje tjetër në javët në vijim prej rreth 37 milionë euro, që do të thotë se huamarrja neto shkon në 17 milionë euro pa llogaritur këtu kamatën. Borxhi i përgjithshëm publik i Republikës së Maqedonisë në fund të kuartalit të dytë të vitit 2018 është 48.8% e PBB-së që paraqet rritje prej 0,6 për qind. Manipulimet e Zaevit dhe Tevdovskit se gjoja po nxjerrin nga borxhi shtetin, nuk kalojnë më tek qytetarët. VMRO-DPMNE kërkon menjëherë të ulen shpenzimet joproduktive dhe huamarrjet e mëdha, ndërsa njëkohësisht të zvogëlohet akciza për karburantet”,- tha zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së, Dimçe Arsovski.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2018, 20:29  | T.E. | 327 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.