ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Zaharieva: Strategjia e BE-së për Ballkanin Perëndimor është në kohë të duhur dhe e drejtë

Strategjia për zgjerimin e BE-së drejt Ballkanit Perëndimor është në kohë të duhur, deklaroi zëvendëskryeministrja

132946327.jpg

Shkup, 13 shkurt - Strategjia për zgjerimin e BE-së drejt Ballkanit Perëndimor është në kohë të duhur, deklaroi zëvendëskryeministrja dhe ministre e Punëve të Jashtme e Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva, e cila ishte pjesëmarrëse në diskutimin "E ardhmja e Ballkanit Perëndimor dhe strategjia e re për zgjerimin e BE-së".

"Në strategji shohim shumë anë pozitive", tha Zaharieva.

Ajo vlerësoi se Strategjia është në kohën e duhur, gjithëpërfshirëse dhe frymëzuese. Sipas saj, Strategjia është dokument shumë i drejtë, sepse i thekson qartë sfidat para secilit vend.

"Ai është dokument afatgjatë, jep datë mjaftë ambicioze - vitin 2025", deklaroi ajo dhe shtoi se gjithashtu strategjia tregon qartë se nuk do të ketë kompromise me kriteret.

"Dokumenti është stimulues, frymëzues, por gjithashtu edhe real, tregon qartë cilat janë sfidat dhe çfarë duhet të ndodhë", deklaroi Zaharieva.

Theksimi i një date indikative mund të jetë nxitje, konsideron Zaharieva dhe Strategjinë e quajti dokument i hapur dhe i ndershëm.

Ajo u shpreh e kënaqur që Strategjia gjithashtu është e fokusuar tek të rinjtë, në krijimin e vendeve të punës, në zhvillimin e aftësive sipërmarrëse dhe digjitale.

Zaharieva theksoi se perspektiva evropiane e Ballkanit Perëndimor domethënë siguri, stabilitet dhe prosperitet të BE-së.

Ministrja gjithashtu, komentoi se ekzistojnë dy lloj lodhjesh - lodhje nga zgjerimi midis numrit të madh të qytetarëve dhe elitave politike të vendeve anëtare të BE-së, që është si rezultat i problemeve të shumta me të cilat përballet BE-ja vitet e fundit dhe lodhja nga reformat dhe nënvlerësimi i disa prej vendeve-kandidate.

Ajo theksoi se Bullgarinë e ka vendosur shumë lartë, si një nga prioritetet themelore në presidencën e saj, perspektivën evropiane dhe lidhjen e Ballkanit Perëndimor dhe shprehu bindje, se ai fokus ndaj Ballkanit Perëndimor nuk do të përfundojë me gjashtë muajt e presidencës bullgare.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.02.2018, 16:02  | Xh.I. | 678 i lexuar

 

 

 

Tortevski: Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime për kriminelët por edhe ato që sillen të ndershëm

Shkup, 16 tetor – Dreklarata e kryeministrit Zaev në parlament se duhet të fallen politikanët mes vetes përkundër atyre që ka ndodhur më 27 prill në parlament duket se ka ngritur shumë pluhur në opinion.

Avokati Aleksandar Tortevski ka shkruar se kjo amnesti që kryeministri e ka përmendur në parlament në një nga fjalimet e tij duhet të jetë gjithëpërfshirëse.

“Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, të lirohen të gjithë të burgosurit, të ndalohen hetimet penale, të mos funksionojnë gjykatat, prokuroria publike dhe ajo special dhe mos harxhojmë para për ato, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime mbi kriminalitetin që të mund të prekin pak edhe ato që janë ndier si të ndershëm deri më tani”, ka shkruar kështu Tortevski.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2018, 23:42  | Xh.I. | 5.637 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.