ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Shqiperia
Demokrati del mbi partinë: Të ndryshojë zgjedhja për deputetët, punë e madhe se nuk fitojnë servilët!

Pikë së pari duhet të ndryshojë mënyra e zgjedhjes së deputetëve!

par_1518531130-7325984.jpg

Tiranë, 13 shkurt - Pikë së pari duhet të ndryshojë mënyra e zgjedhjes së deputetëve!

Është ky propozimi konkret që ka deputeti i PD-së, Myslim Murrizi në lidhje me reformën zgjedhore.

Sipas tij deputetët duhet të zgjidhen nga lista të hapura për qytetarët dhe në sistem mazhoritar. Ai propozon këtu sistemin zgjedhor të disa preje vendeve të BE-së, siç është Italia, Franca apo dhe Greqia dhe Gjermania.

Sistemi aktual sipas tij ka dështuar që në  momentin që në parlament janë numëruar disa deputetët me rekorde kriminale.

Reagimi - REFORMA ZGJEDHORE

Me se pari duhet te ndryshohet menyra e zgjedhjes se DEPUTETEVE.

Perveç ashpersimit te kodit PENAL, ndaj shit blerjes se votes, gjetja e rrugeve per votim dhe numerim ELEKTRONIK te saj, duhet ndryshuar SISTEMI ZGJEDHOR.

Boll i mbajtët te “ fshehur” te “ zgjedhurit”, nga ZGJEDHESIT.

DEPUTETET DUHET TI ZGJEDHIN QYTETARET, JO KRYETARET.

Ky ligj elektoral, nuk ruan përfaqësimin e QYTETAREVE.

Ky ligj elektoral nuk mbron interesat e QYTETAREVE, por i shndërron te zgjedhurit ne SERVIL te KRYETAREVE te Partive dhe DEPUTETET ne punëtorë te rendomte kuvendi.

Ky ligj elektoral ka shkëputur DEPUTETIN nga HALLET SHQETESIMET DHE PROBLEMET E QYTETAREVE, ne emer te cileve formalisht flitet.

Ky ligj elektoral, nuk justifikoi qellimin per te cilin u trumbentua me te madhe qe po behej, per te sjelle “ ELITE” ne PARLAMENT.

Ne saje te ketij LIGJI, ne mandatin 2013-2017 kishim 19 DEPUTET me rekorde KRIMINALE.

Ky ligj sherben si mburoje vetem per KLLOUN politik te konvertuar ne shum perdorimsh qe bejne SERVILIN dhe mender lepiresin ndaj shefit te radhes.

Ky ligj elektoral sjell ne KUVEND, si perfaqesues te QYTETAREVE , individe qe nuk i vlereson, nuk i rrespekton dhe nuk i voton njeri as per KRYEPLAK.

Ndaj qe te mos bejme sikur do shpikim RROTEN, duhet te jemi te SINQERTE perballe QYTETAREVE.

Ligji duhet MAZHORITAR I PASTER.

Ose me e pakta duhet me LISTA TE HAPURA, ku QYTETARET TA DINE KE ZGJEDHIN.

Pune e madhe se nuk hyjne ne PARLAMENT SERVILET KLOUNET DHE OBORRTARET e çdo PARTIE.

Reforma ZGJEDHORE duhet te jete ne interes te QYTETAREVE, jo KRYETAREVE, dhe disa individeve pa asnje VLERE , shoqerore per te qene PERFAQESUES.

Ndaj i bej THIRRJE komisionit per REFORMEN ZGJEDHORE, te mos bej “ AKEDEMIZMA”, dhe sikur ka mbi supe gjith boten.

Te mos “ shpike” variante Kineze, Somaleze, Baske apo te Hondurasit.

Te mari nje LIGJ ZGJEDHOR te Italise, Greqise, Frances, Gjermanise apo edhe te Kosoves.

Lereni “ perdredhjen” si ngjala per te mbrojtur nje padrejtesi te shpallur si konsensus SPAJOLL ne prill te vitit 2008.


 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.02.2018, 15:27  | Xh.I. | 488 i lexuar

 

 

 

Tarçullovski: Zaev thotë se gjyqësori është i pavarur, ndërsa ofron amnisti

Shkup, 15 tetor - Si mund Zaev të ofron amnisti për persona të akuzuar, ndërsa vërteton se gjyqësia është e pavarur, thotë deputeti Johan Tarçullovski nga VMRO-DPMNE i cili është i akuzuar për pjesmarrjet në ngjarjet e 27 prillit, transmeton Zhrunal.

Ai thotë se nl parti do të ketë konsultime lidhur me fjalimin e Zaevit ku ai ofron falje për ndodhitë e 27 prillit në Kuvend.

"Si mund në emër të gjyqësisë ai të ofron amnisti, kur ajo është e pavarur. Ato janë dëshira të kota të Zaevit për ndryshime kushtetuese. As që mund tani të jap qëndrim, as të komentoj për momentin", tha Tarçullovski për Fokus.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.10.2018, 13:15  | Xh.I. | 225 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.