« Analistët » Ligji për gjuhët, shqiptarët të jenë unikë në qëndrime
« KUR ZENKU DEMANTON VETVETEN » Kur "Lash Art Tetovë" sekretari Zenku, dëshiron të demanton mediat !
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇK..
« Inside » Kosova e painteresuar, refuzimi i kërkesave për transfer të të burgosurve me prapavi ..
ELEM premton bashkëpunim për paditë e parashtruara penale
117894858.jpg

Shkup, 13 shkurt - SHA Elektranat e Maqedonisë (ELEM) kumtoi se u vihet në dispozicion të gjitha institucioneve shtetërore në interes të zbatimit të procedurave të nevojshme dhe konstatimit të gjendjes faktike pas parashtrimit të padive penale kundër ELEM dhe disa drejtorëve të mëparshëm dhe aktual në REK Bitola për shkak të ekzistimit të dyshimeve për vepër të kryer penale "ndotje të mjedisit jetësor dhe të natyrës".

"Lidhur me veprën për të cilën kanë të bëjnë denoncimet, potencojmë se kryesia e re e SHA ELEM ndërmori masa në drejtim të mbrojtjes së mjedisit jetësor dhe të gjitha aktivitetet janë në drejtim të prodhimit të energjisë elektrike me ndikim sa më të vogël ndaj mjedisit", thekson ELEM.

Përkujton se vitin e kaluar kryesia e re filloi procedurë për furnizim të pajisjes për standardizim të pastrimit të hirit, që do të parandalojë që hiri të përhapet në mjedis. Për këtë vit, ndërkaq, janë paraparë mjete për furnizim të flitrave elektrostatike që do të parandalojnë emetimin e materieve të dëmshme në ajër.

Nga personat fizikë të përmendur, funksionarë në REK Bitola, thotë ELEM, për momentin vetëm një person është drejtues aktual, përkatësisht bëhet fjalë për udhëheqës i cili në këtë pozitë është për  një kohë më të gjatë dhe nuk është pjesë e emërimeve të reja që ndodhën në kombinat muajin e kaluar.

Nga MPB informuan se në koordinim me Prokurorinë Publike janë bërë disa kontrolle, me ç'rast është konstatuar se personat e paraqitur fizikë, duke mos iu përshtatur rregullave për mbrojtje dhe avancim të mjedisit jetësor, kanë lënë anash rikonstruktimin e filtrave ekzistues apo të vendosin edhe filtra të rinj për pluhur -  kanë lejuar që përmes punës së personit të paraqitur fizik të emetohen grimca të dëmshme në sasi më shumë se 50 miligramë në metër kub.

UPDATE: 13.02.2018 15:19:00

### 13.02.2018 13:10:00

Padi penale për ish-drejtorë aktualë dhe të mëparshëm të REK Bitolla dhe ELEM për ndotje
9999.jpg

Shkup, 13 shkurt - SPB Bitolla ka ngritur kallëzime penale kundër disa ish-drejtorëve dhe drejtorëve të mëparshëm të REK Bitolla dhe kundër SHA ELEM për shkak të ekzistimit të dyshimit për vepër të kryer penale "ndotje e mjedisit jetësor dhe natyrës".

Kallëzime penale, siç njofton MPB, janë ngritur kundër I.K. (63) nga Gostivari, ish drejtor i ekspoziturës REK Bitolla, J.K. (67) nga Manastiri, drejtori i ekspozitur REK Bitolla, O.Z. (54) nga Manastiri, drejtor i REK Bitola, Z.M. (44) nga Manastiri, drejtues  i degës REK Bitola dhe kundër S.A. (63) nga Manastiri, drejtues i Ekspoziturës REK Bitolla  për shkak të dyshimeve për vepër të kryer penale "kryerje të përbashkët" lidhur me "ndotjen e mjedisit jetësor dhe natyrës" dhe kundër SHA Elektrana e Maqedonisë - Shkup për shkak të ekzistimit të dyshimit  për vepër të kryer penale "ndotje e mjedisit jetësor dhe natyrës", kumton MPB. 

 13.02.2018, 13:10  | Xh.I. | 656 i lexuar

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« KUR ZENKU DEMANTON VETVETEN » Kur "Lash Art Tetovë" sekretari Zenku, dëshiron të demanton mediat !
« Foto » Shtetasi turk humb jetën në aksident në rrugën Tetovë-Gostivar
Maqedonia prej nesër nën borë
« Foto » Pandeli Majko në “konakun” e Lazim Destanit
Sot borë në gjithë vendin
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.