ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL
« Analizë » Fondet e BE-së për Maqedoninë, një histori papërgjegjshmërie
« INSIDE » Parkingjet - Komunikacioni akoma mbetet hall i madh i qytetarëve

 

Lajme nga Maqedonia
Nacionalizmi i rrem mund të “paralizon” perpesktivën evropiane të Maqedonisë
350_3.jpg

Shkup, 13 shkurt - Protestat kundër ndryshimit të emrit kushtetues dhe patriotizmi i rrem maqedonas mund të ndikoj në bllokimin e perpesktivën evropiane të Maqedonisë, kështu vlerësojnë analist për Zhurnal.

Protestat kundër ndryshimit të emrit kushtetues dhe patriotizmi i rrem maqedonas mund të ndikoj në bllokimin e perpesktivën evropiane të Maqedonisë. Nëse forcat destruktive dhe antievropiane arrijnë të minojnë zgjidhjen për kontestin e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë, mund të priten skenarë destabilizues, të cilët dihet se ku e kanë burimin”, thotë për Zhurnal, Muhamer Pajaziti, juristë i së drejtës evropiane.

Sipas tij, Maqedonia nëse ka për qëllim të ec përpara duhet të mbështetet fuqishëm tek aletatët perëndimor, të cilët kërkojnë mbylljen e çështjeve të hapura mes vendeve të rajonit.

“Ndryshe, nacionalzmi i rrem mund të dëmtoj vendin. Përvetësimi i vlerave historike dhe kulutore të shteteve fqinje nuk e ndihmon këtë proces. Është momenti i fundit që të pranohet realiteti historik dhe politik. “Trikos me firmën “Maqedonia” i kanë ikur ca fije dhe i janë hapur vrima. Nëse nuk bëhet asgjë për të qepur vrimat, trikoja FYROM do të shndërrohet në një lëmsh prej leshi. Rezultati përfundimtar – do të mbetemi pa triko”, theksoi Pajaziti.

Nga ana tjetër, analisti politik Qenan Aliu potencon se procesei integruese mundë ti ndërpresin apo paralizojnë efekte tjera gjeostrategjike të fuqive të mëdhaja, e në asnjë moment proceset nuk mund ti paralizojë nacionalizmi maqedonas.

“Parimisht nacionalizmi mbase edhe nuk është diçka e rezikshme dhe denigruese por kur ai shpërfaqet për gjëra ka njëherë banale apo kur ai etablohet në kohëra të gabuara, atëherë ai duket i shëmtua. Por nuk duhet përjashtuar faktin se ka popuj p.sh. shqiptarët dhe shumë popuj tjerë që për shumë arsye ka njëherë shpërfaqin nacionalizëm të bukur por gjithëherë kur ai ka frymë altruiste duket i natyrshëm. Dhe ti kthehemi temës. Nacionalizmi maqedonas aktualisht që po shpërfaqet me keqardhje më duhet të konstatoj se shpesh jo vetëm se është i shëmtuar por qesharak dhe jo mjaftueshëm i argumentuar”, theksoi për Zhurnal, Qenan Aliu, analist.

Ai potencon se të vetmen të drejtë universale për të cilën kanë të drejtë të shpërfaqin nacionalizëm të bukur është e drejta që bashkombasit tonë maqedonas në aspekt të identitetit kombëtarë të kenë të drejtën e pacënueshme për tu ndjerë me përkatësi ashtu siç vlerësojnë ato, ndërsa gjithçka tjetër me kontestin për emrin e shtetit janë kuturu dhe se postulatet në pakon e marrëveshjes që do të pasojë për emrin pajtueshmërin apo kontestimin eventual kanë të drejtë legjitime që ta bëjnë edhe shqiptarët.

“Edhe ate për faktin e thejshtë historik dhe demografik se teritori u takonë autoktonëve gjithandej ku jetojnë banorët. Por në kët prononcim dua tëveçoj edhe momentin se standardet  dhe normat ndërkombëtare në disa dimensionae kjartë bëjnë dallimin në mes nacionalizmit të shëmtuar dhe atij të bukur dhe të drejtë”, nënvizoi Aliu.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.02.2018, 15:30  | D.J. | 1,505 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.
 
<