ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Kronika
Zbulohet identiteti i dy alpinistëve të vdekur në malet Greqisë

Janë publikuar emrat e dy alpinistëve maqedonas që u gjetën të vdekur në Kajmakcalan, zonë malore në pjesën kufitare

alpinistet.jpg

Shkup, 12 shkurt - Janë publikuar emrat e dy alpinistëve maqedonas që u gjetën të vdekur në Kajmakcalan, zonë malore në pjesën kufitare mes Maqedonisë dhe Greqisë. Bëhet fjalë për Kalina Velevska (27) dhe Aleksandër Minovski (35).

Mjekët kanë konstatuar se vdekja e tyre ka ardhur si pasojë e të ftohtit. Ata kanë qenë së bashku me një grup prej 50 vetave në rajonin e Agios Atanasios, por pas një kohe janë larguar nga grupi si pasojë e kushteve të këqija klimatike.

Ministria e brendshme njoftoi se janë gjetur edhe gjashtë skiatorët , dy nga të cilët kosovarë dhe katër shtetas të Maqedonisë, që humbën pasditen e djeshme në Kodrën e Diellit. Fatmirësisht mjekët konstatuan se gjendja shëndetësore e alpinistëve është e mirë edhe përkundër qëndrimit të gjatë në temperatura të ftohta.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.02.2018, 16:03  | Xh.I. | 2,936 i lexuar

 

 

 

Tortevski: Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime për kriminelët por edhe ato që sillen të ndershëm

Shkup, 16 tetor – Dreklarata e kryeministrit Zaev në parlament se duhet të fallen politikanët mes vetes përkundër atyre që ka ndodhur më 27 prill në parlament duket se ka ngritur shumë pluhur në opinion.

Avokati Aleksandar Tortevski ka shkruar se kjo amnesti që kryeministri e ka përmendur në parlament në një nga fjalimet e tij duhet të jetë gjithëpërfshirëse.

“Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, të lirohen të gjithë të burgosurit, të ndalohen hetimet penale, të mos funksionojnë gjykatat, prokuroria publike dhe ajo special dhe mos harxhojmë para për ato, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime mbi kriminalitetin që të mund të prekin pak edhe ato që janë ndier si të ndershëm deri më tani”, ka shkruar kështu Tortevski.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2018, 23:42  | Xh.I. | 5.637 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.