Me komentet ndaj Kosovës Zv. Kancelari Austriak Strache një ‘Kal i Trojës i Putinit”, thotë politikani gjerman
kosova
Me komentet ndaj Kosovës Zv. Kancelari Austriak Strache një ‘Kal i Trojës i Putinit”, thotë politikani gjerman

Me komentet ndaj Kosovës Zv. Kancelari Austriak Strache një ‘Kal i Trojës i Putinit”, thotë politikani gjerman

Berlin, dtt-net.com – Një politikan gjerman e ka akuzuar Zëvendës-kancelarin e Austrisë Heinz-Christian Strache të jetë një dorë e zgjatur e Kryetarit të Rusisë Vladimir Putinit brenda Bashkimit Evropian, meë ai tha për mediat serbe se ‘Kosova është pjesë e Serbisë’.

Bernd Posselt, ish-deputet i Parlamentit Evropian (PE) nga radhët e CSU – partnerit të partisë CDU së Angela Merkelit - në një komunikatë për shtyp sot ka bërë thirrje që për shkak të deklaratave të tij duke e kontestuar pavarësinë e Kosovës, Strache të jap dorëheqje nga pozita që e mbanë në qeverinë e Austrisë.

“Sepse ai si duket edhe një here më shumë e ka kontestuar pavarësinë e Republikës së Kosovës », tha Posselt.

“Njërëz të këtillë janë Kuajë të Putinit të Trojës në BE, sepse Moska po tenton përsëri gjithçka për ta dështuar pavarësinë e Kosovës, » ka shkruar Bernd Posselt.

Politikanë gjerman, Posselt, ka qenë deputet i PE-së dhe për shumë vite raportues për Kosovën në trupin legjislativ të BE-së.

Ai sot është anëtar i Komitetit Qendror të CSU-së.

© ZHURNAL 12.02.2018, 16:20 | B.M. | 4,992 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."