Pse gjithë ky degradim i brendshëm dhe refuzim i jashtëm?
opinion
Pse gjithë ky degradim i brendshëm dhe refuzim i jashtëm?

Pse gjithë ky degradim i brendshëm dhe refuzim i jashtëm?

Shkruan: Fadil Maloku

Në Kosovë, “etiketën” e fajsisë për degradimin e ndodhur sistematikisht, për gjitha këto vite, duhet ta ndajnë pak a shumë barabart;

– si qeveritari i qullitur me fuqi marramendëse shtetërore, por, i koruptuar dhe i kriminalizuar deri në palc;

– si opozitari i vetëkënaqur me shembëlltyren e (pu)shtetit në Parlament;

– si pjestari i shoqërisë klanore civile, që “online” zhvatë paranë publike;

– si intelektuali i fjetur bullafiq, që ka “fut veshët në lesh” e bënë sehir;

– si gazetari i shpifur, që shitet për “pesë qebapa”;

– si pedagogu i servilosur ndaj gjithë pushtetmbajtësve;

– si mjeku i paknaqur me statusin e tij profesional korruptiv;

– si polici i mllefosur, për pagën kriminale;

– si gjyqtari i korruptuar, e pa ndërgjegje ndëshkimi;

– si qytetari i manipuluar, nga ana e medieve poltroniste

– ashtu edhe miqët tanë evropian… !?

© ZHURNAL 11.02.2018, 01:02 | B.M. | 3,343 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."