Ukraina i jep fund “miqësisë” me Rusinë
bota
Ukraina i jep fund “miqësisë” me Rusinë

Ukraina i jep fund “miqësisë” me Rusinë

Parlamenti i Ukrainës, shfuqizoi Marrëveshjen e Miqësisë, Bashkëpunimit dhe Partneritetit të nënshkruar mes Ukrainës dhe Rusisë.

Projektligji i sjellë në parlament për përfundimin e marrëveshjes nga ana e Presidentit të Ukrainës, Petro Poroshenko, u miratua me 277 vota pro prej gjithsej 331 deputetë.

Marrëveshja e miqësisë mes dy vendeve duke filluar nga 1 prill 2019 do të konsiderohet e pavlefshme.

Presidenti Poroshenko më 17 shkurt me vendimin e Këshillit Kombëtar të Sigurisë dhe Mbrojtjes të Ukrainës kishte nënshkruar vendimin për përfundimin e marrëveshjes në fjalë.

Marrëveshja mes Ukrainës dhe Rusisë është nënshkruar më 31 maj 1997, me të cilën të dy vendet i përshkruante si partnerë strategjik.

© ZHURNAL 06.12.2018, 17:11 | T.E. | 1,119 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
ZHURNAL MËSON Gjykatësja e vendimit për BFI-në përfundon në spital!
LAJMI I FUNDIT Policia largon me dhunë kryetarin e vetshpallur nga BFI-ja
Milloshoski: Funksionar i lartë në Kuvend kërkon ndryshime në BFI, Grubi: Kryetarin e BFI-së nuk e vendos gjykata!
Kujt ia drejtoi Shekerinska "ofendimin" ? "Paramendoni me kë u deshtë të ulemi të bisedojmë, ndërsa nuk dëshironim as t’i shihnim"!
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive Dokumenti në të cilin thirren puçistët është “i falsifikuar”, BFI akuzon Muhamed Zeqirin për skenar
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!