Ushtria e Pakistanit mbështet bisedimet e SHBA-së për paqe me talibanët afganë
bota
Ushtria e Pakistanit mbështet bisedimet e SHBA-së për paqe me talibanët afganë

Ushtria e Pakistanit mbështet bisedimet e SHBA-së për paqe me talibanët afganë

Ushtria e Pakistanit ka njoftuar të enjten se mbështet përpjekjet e Shteteve të Bashkuara për arritjen e një zgjidhjeje politike me talibanët afganë për t’i dhunë fund luftës 17 vjeçare, duke i bërë thirrje Uashingtonit që ta konsiderojë Kabulin si mik në rajon në vend të “dështimit”.

Këto komente nga zëdhënësi i ushtrisë pakistaneze, gjenerali, Asif Ghafoor, kanë ardhur pak kohë pasi përfaqësuesi special i SHBA-së për Afganistanin, Zalmay Khalilzad, ka njoftuar për një vizitë të realizuar në kryeqytetin e Pakistanit, Islamabad.

“Aq sa kemi mundësi do të bashkëpunojmë”, ka thënë Ghafoor në qytetin Ravalpindi, duke iu përgjigjur pyetjes se si mund t’i ndihmojë Pakistani SHBA-së për të negociuar një zgjidhje politike me talibanët, shkruan REL.

“Ajo se çfarë SHBA pret nga ne dhe zyra e Jashtme është që në një mënyrë ata të negociojne me talibanët”.

Khalilzad, i lindur në Afganistan, mirëpo diplomat i SHBA-së, që ka shërbyer si ambasador amerikan në Afganistan, Irak dhe Kombe të Bashkuara gjatë udhëheqjes së ish- presidentit George W. Bush, është emëruar nga administrata e Trumpit tre muaj më parë si i dërguar special për të negociuar paqen.

Vizita e tij në Pakistan ka ndodhur pas kërkesës së presidentit amerikan, Donald Trump ndaj kryeministrit pakistanez, Imran Khan, që shteti i tij në ndihmojë ne procesin e paqes në shtetin fqinj.

Uashingtoni i ka bërë presion Islamabadit për një kohë të gjatë, për siç ka thënë strehim të talibanëve afganë, mirëpo autoritetet pakistaneze kanë mohuar një gjë të tillë.

© ZHURNAL 06.12.2018, 16:15 | Xh.I. | 583 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
ZHURNAL MËSON Gjykatësja e vendimit për BFI-në përfundon në spital!
LAJMI I FUNDIT Policia largon me dhunë kryetarin e vetshpallur nga BFI-ja
Milloshoski: Funksionar i lartë në Kuvend kërkon ndryshime në BFI, Grubi: Kryetarin e BFI-së nuk e vendos gjykata!
Kujt ia drejtoi Shekerinska "ofendimin" ? "Paramendoni me kë u deshtë të ulemi të bisedojmë, ndërsa nuk dëshironim as t’i shihnim"!
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive Dokumenti në të cilin thirren puçistët është “i falsifikuar”, BFI akuzon Muhamed Zeqirin për skenar
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!