Korrupsioni në vend vazhdon të “lulëzojë”
maqedonia
Korrupsioni në vend vazhdon të “lulëzojë”

Korrupsioni në vend vazhdon të “lulëzojë”

Shkup, 6 dhjetor - Ekspertët dhe përfaqësuesit e pushtetit ekzekutiv në debatin  “Si të arrihet deri te një Shoqëri e liruar nga korrupsioni” theksuan se korrupsioni edhe më tutje mbetet kancer në shoqëri. Viteve të fundit ka përmirësim të butë të situatave, por duhet të ketë luftë më efikase kundër kësaj të keqeje, shprehet Xhabir Derralla nga “Civil”. Shëndetësia publike dhe arsimi janë më të korruptuar, vijojnë institucionet tjera shtetërore.

"Kuptohet se fillimisht kërkohet tek institucionet, por s’mund të anashkalohen edhe partitë politike nga përgjegjësia për shkak se pikërisht ato me kapjen e sistemit dhe shoqërisë, janë motorët e korrupsionit", tha Xhabir Deralla- “Civil”.

Kryeministri Zaev është i vetëdijshëm, se korrupsioni helmon shoqërinë dhe sistemin dhe për këtë, urgjentisht duhet të miratohet ligji i ri për luftë kundër këtij fenomeni negativ. Ai siguron se janë ndërmarrë hapa për reforma në gjyqësor.

"Qeveria e pranoi propozimin për shkarkimin e drejtorit të Byrosë së Sigurisë Publike, makina zyrtare e të cilit u pa në një shtet të huaj. Qeveria arrestoi kryetar komune nga radhët e veta, për të cilin kishte prova për krim", deklaroi Zoran Zaev.

Vane Cvetanov nga Shoqata e “llupa e gjelbër” kërkoi nga qytetarët të inkurajohen dhe të raportojnë çdo lloj korrupsioni tek institucionet kompetente.

"Prioritet duhet të jenë format e larta të korrupsionit për format e larta të krimit të organizuar, por nuk duhet ti harrojmë edhe format e ulëta të korrupsionit", deklaroi Vane Cvetanov- “Zelena Lupa”.

Por Komisioni Anti-Korrupsion në vend nuk funksionon që nga marsi. Pesë nga shtatë zyrtarët e anti-korrupsionit kanë dhënë dorëheqje pas një skandali që zbuloi se ata kanë keqpërdorur paratë e siguruara për shpenzimet e udhëtimit. Përbërja e re e anti-korrupsionit do të zgjidhet pas miratimit të ligjit për parandalimin e korrupsionit që është në procedurë parlamentare.

© ZHURNAL 06.12.2018, 16:10 | Xh.I. | 3,244 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
ZHURNAL MËSON Gjykatësja e vendimit për BFI-në përfundon në spital!
LAJMI I FUNDIT Policia largon me dhunë kryetarin e vetshpallur nga BFI-ja
Milloshoski: Funksionar i lartë në Kuvend kërkon ndryshime në BFI, Grubi: Kryetarin e BFI-së nuk e vendos gjykata!
Kujt ia drejtoi Shekerinska "ofendimin" ? "Paramendoni me kë u deshtë të ulemi të bisedojmë, ndërsa nuk dëshironim as t’i shihnim"!
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive Dokumenti në të cilin thirren puçistët është “i falsifikuar”, BFI akuzon Muhamed Zeqirin për skenar
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!