Incident në protestat në Selanik dhe Athinë
bota
Incident në protestat në Selanik dhe Athinë

Incident në protestat në Selanik dhe Athinë

Athinë, 6 dhjetor – Incidente më të vogla kanë ndodhur në protestat që po mbahen në Selanik dhe Athinë, të organizuara nga nxënës dhe studentë në suaza të aktiviteteve për shënimin e 10 vjetorit të vrasjes së Aleksis Grigoropulos, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Në kryeqendrën greke, një grup i personave të maskuar e kanë sulmuar policinë me gurë dhe objekte, ku forcat speciale të policisë u janë kundërpërgjigjur me gaz lotsjellës dhe shok bomba. Sipas mediave greke, janë arrestuar dy persona.

Incidentet të cilat kanë zgjatur shkurt, personat e maskuar kanë shkaktuar dëm material në disa dyqane dhe të stacioneve të autobusëve.

Është e ngjashme situata edhe në Selanik. Një grup i personave të maskuar e kanë sulmuar policinë me kotej molotovi, e cila është kundërpërgjigjur me gaz lotsjellës dhe shok bomba.

Protestat kryesore për shënimin e përvjetorit të vrasjes së Grigoropulos janë caktuar për më orën 18 sipas kohës lokale.

© ZHURNAL 06.12.2018, 15:22 | Xh.I. | 985 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
ZHURNAL MËSON Gjykatësja e vendimit për BFI-në përfundon në spital!
LAJMI I FUNDIT Policia largon me dhunë kryetarin e vetshpallur nga BFI-ja
Milloshoski: Funksionar i lartë në Kuvend kërkon ndryshime në BFI, Grubi: Kryetarin e BFI-së nuk e vendos gjykata!
Kujt ia drejtoi Shekerinska "ofendimin" ? "Paramendoni me kë u deshtë të ulemi të bisedojmë, ndërsa nuk dëshironim as t’i shihnim"!
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive Dokumenti në të cilin thirren puçistët është “i falsifikuar”, BFI akuzon Muhamed Zeqirin për skenar
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!