Sa e rrezikuar është Shqipëria nga terrorizmi? Indeksi Global
shqiperia
Sa e rrezikuar është Shqipëria nga terrorizmi? Indeksi Global

Sa e rrezikuar është Shqipëria nga terrorizmi? Indeksi Global

Tiranë, 6 dhjetor - Shqipëria grumbullon kështu vetëm 1 pikë nga 10 të tilla në indeksin global të terrorizmit.

Ky indeks këtë vit përkthehet në një përmirësim me 6 vende në klasifikimin e përgjithshëm.

Sa i përket rajonit ndërkohë, vetëm Kosova dhe Bosnje Hercegovina kanë një renditje më të keqe se Shqipëria.

Siç e tregon qartë edhe harta, rajoni i Ballkanit është një ndër vendet më pak problematike në Europë po të kemi parasysh situatën në vendet e tjera të Europës, e sidomos në vendet e Bashkimit Evropian apo Turqinë, raporton “Scan”.

Shqipëria grumbullon kështu vetëm 1 pikë nga 10 të tilla në indeksin global të terrorizmit, ku pikët më të larta tregojnë edhe janë rrezik më të lartë.

Në nivel global ndërkohë, rezulton se Iraku është vendi më problematik në drejtim të terrorizmit ndërkohë që nga krahu i kundërt është Turkmenistani.

Rreziku i terrorizmit gjatë viteve të fundit është kthyer në një element mjaft të rëndësishëm, edhe në drejtim të turizmit.

© ZHURNAL 06.12.2018, 15:10 | Xh.I. | 445 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
ZHURNAL MËSON Gjykatësja e vendimit për BFI-në përfundon në spital!
LAJMI I FUNDIT Policia largon me dhunë kryetarin e vetshpallur nga BFI-ja
Milloshoski: Funksionar i lartë në Kuvend kërkon ndryshime në BFI, Grubi: Kryetarin e BFI-së nuk e vendos gjykata!
Kujt ia drejtoi Shekerinska "ofendimin" ? "Paramendoni me kë u deshtë të ulemi të bisedojmë, ndërsa nuk dëshironim as t’i shihnim"!
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive Dokumenti në të cilin thirren puçistët është “i falsifikuar”, BFI akuzon Muhamed Zeqirin për skenar
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!