Përzierja e Vodka-Redbull u dëmton trurin
medicina
Përzierja e Vodka-Redbull u dëmton trurin

Përzierja e Vodka-Redbull u dëmton trurin

Të përziesh pije energjike me vodka mund të të shkaktojë dëme të mëdha nervore. 

Në krahasim me mixet e tjera këto dy lloj pijesh kur i mikson sëbashku japin efekte të mëdha tek ata që i konsumojnë.

Sipas një studimi në Australi të rinjtë që festojnë deri në orët e para të mëngjesit jashtë janë të rrezikuar nga sulmet nervore, lëndime të rënda dhe mund të kalojnë edhe githë natën në rrugë.

Vodka është përzier dhe me pije të tjera të lehta dhe rezultatet kanë qënë jo aq të dëmshme.

Por kur studiuesit kanë bërë miks pijen energjike me vodkën kanë vënë re që nga pija e re është çliruar më shumë alkool dhe kafeinë e cila ka ndikim të madh në trurin e njeriut.

Kjo sipas tyre të bën të varur duke bërë që trupi të kërkojë më shumë për të pirë duke çuar në konsumimin e tepërt të alkoolit dhe nga kjo mund të kesh vetëm pasoja negative.

© ZHURNAL 06.12.2018, 16:34 | Z.H. | 2,885 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
ZHURNAL MËSON Gjykatësja e vendimit për BFI-në përfundon në spital!
LAJMI I FUNDIT Policia largon me dhunë kryetarin e vetshpallur nga BFI-ja
Milloshoski: Funksionar i lartë në Kuvend kërkon ndryshime në BFI, Grubi: Kryetarin e BFI-së nuk e vendos gjykata!
Kujt ia drejtoi Shekerinska "ofendimin" ? "Paramendoni me kë u deshtë të ulemi të bisedojmë, ndërsa nuk dëshironim as t’i shihnim"!
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive Dokumenti në të cilin thirren puçistët është “i falsifikuar”, BFI akuzon Muhamed Zeqirin për skenar
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!