British Telecom largon pajisjet kineze nga rrjeti i tij telefonik
teknologji
British Telecom largon pajisjet kineze nga rrjeti i tij telefonik

British Telecom largon pajisjet kineze nga rrjeti i tij telefonik

Grupi British Telecom (BT) ka njoftuar se do të largojë Huawei Technologies nga baza kryesore e operacioneve ekzistuese 3G dhe 4G dhe nuk do të përdorë produktet e një kompanie kineze në pjesët qendrore të rrjetit të saj të ardhshëm, raporton Reuters.

Zelanda e Re dhe Australia i ndaluan kohët e fundit operatorët e telekomit nga përdorimi i pajisjeve të Huawei në rrjetet e reja 5G, duke përmendur shqetësimet rreth "përzierjes" së mundshme të qeverisë kineze në infrastrukturën e tyre të komunikimit, transmeton KosovaPress.Huawei, prodhuesi më i madh i pajisjeve të rrjetit në botë para Ericsson dhe Nokia, tha se Pekini zyrtar nuk ka ndikim në biznesin e tyre. BT shpjegoi në një deklaratë se pajisja Huawei nuk ishte përdorur në bazën e rrjetit të tyre fiks dhe u hoq nga rrjetet mobile që mori në vitin 2016, me blerjen e operatorit EE.

© ZHURNAL 06.12.2018, 17:10 | Z.H. | 2,176 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm